Wandale pomalowali głaz nad Morskim Okiem. Leśniczy nie wytrzymał
W mediach społecznościowych głośno o pseudoturystach, którzy pomalowali granitowy głaz nad Morskim Okiem. Grzegorz Bryniarski, leśniczy obwodu Morskie Oko, skomentował to w krótkim nagraniu wideo na Facebooku.
Na facebookowym profilu Tatrzańskiego Parku Narodowego pojawiło się w niedzielę 12 grudnia rano wideo, a na którym widać głaz z nad Morskiego Oka. Cały pomalowany jest przez turystów, którzy zapewne chcieli zostawić po sobie pamiątkę, ale jak wskazuje leśniczy, po prostu go zniszczyli.
Leśniczy nie wytrzymał
"Czasem się zastanawiam, czy turyści zdają sobie sprawę gdzie przychodzą, po co przychodzą w Tatry i inne góry i po co im kontakt z przyrodą. Zastanawiam się, po co ktoś bierze farbę albo marker czy inne urządzenia do bazgrania na wycieczkę i po co psuje to, co zostało stworzone przez naturę. Smutne to jest i przykre, że próbujemy upiększać to, czego upiększać już nie potrzeba" – mówi leśniczy w krótkim nagraniu.
Internauci nie szczędzą słów krytyki w kierunku wandali. "Dno totalne", "szczyt buractwa", "to nie turyści, to zwykła hołota" - piszą w komentarzach pełnych emocji.
Ręce opadają, bo to przecież nie pierwszy przypadek dewastacji przyrody w Tatrzańskim Parku Narodowym. Do takich zdarzeń dochodziło już m.in. na kopule szczytowej Giewontu, na Zawracie, w Dolinie Roztoki, Szpiglasowej Przełęczy, w Jaskini Raptawickiej, w okolicach szczytu Świnicy czy nad Morskim Okiem. Niestety turyści niezwykle chętnie pozostawiają po sobie różne napisy, nie myśląc o tym, że po prostu niszczą przyrodę.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Widziałeś wandala? Zgłoś to służbom!
Wszyscy, którzy są lub byli świadkami podobnych zdarzeń czy to w Tatrach czy innych górach, powinni kontaktować się ze strażą danego parku lub po prostu policją. Za niszczenie przyrody grozi kara nawet do pięciu lat pozbawienia wolności.
Co ważne, usuwanie tego typu zniszczeń jest o wiele trudniejsze i bardziej kosztowne niż czyszczenie napisów na budynkach w mieście. Zniszczenia muszą być usuwane bez użycia agresywnych środków chemicznych.