Trwa ładowanie...

Warmińsko-mazurskie. Pierwszy bocian zajął gniazdo w Żywkowie

Do jednej z najsłynniejszych polskich bocianich wiosek przyleciał pierwszy bocian w tym sezonie. "Krążyły nad Żywkowem i krążyły ale dopiero wczoraj 25 marca pierwszy bocian usiadł na gnieździe" - poinformowali przyrodnicy.
Share
Bocianie gniazda w Żywkowie
Bocianie gniazda w ŻywkowieŹródło: Wikimedia Commons
d23q4zd

W poprzednich latach bociany na Warmię i Mazury przylatywały w połowie marca (od 12 do 19 marca). W tym roku pierwszy zajął gniazdo w Żywkowie dopiero teraz.

Pierwszy bocian w Żywkowie

"Czekamy na resztę boćków. Bociani sezon uważamy za otwarty" - oznajmili w piątek w mediach społecznościowych przyrodnicy z Żywkowa.

d23q4zd

We wcześniejszych dniach bociany krążyły nad Żywkowem, ale nie zajmowały gniazda. W ocenie ornitologów były to ptaki, które gniazdowały na południu Europy, nie w Afryce.

Żywkowo - bociania wioska

Żywkowo to jedna z najsłynniejszych polskich bocianich wiosek. Znana jest z tego, że bocianów jest tu dwa razy więcej niż ludzi. W Żywkowie mieszka bowiem tylko 20 osób, a w ubiegłym roku we wsi były aż 43 bocianie pary.

Podobne wioski są jeszcze w Pentowie pod Tykocinem na Podlasiu i w Kłopocie w woj. lubuskim.

d23q4zd

W poprzednich latach zdarzało się, że we wsi gniazdowało tylko 25 bocianich par, ale zdarzały się i sezony, w których notowano ponad 50 zajętych gniazd.

O pierwszym bocianie tej wiosny informowała w czwartek gmina Świdnica. Ptak zajął gniazdo w Grodziszczu. Dzisiaj kolejny zawitał do Wągrowca. Wiosna pełną parą!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Pierwszy dzień wiosny 2021. Pojawił się bocian Maciek. To dobry znak

d23q4zd

Podziel się opinią

Share
d23q4zd
d23q4zd