Trwa ładowanie...

Watykan. Tłumy chcą oddać hołd Benedyktowi XVI

Watykan jest przygotowany na przyjęcie dziesiątek tysięcy wiernych z całego świata, którzy będą oddawać hołd zmarłemu 31 grudnia 2022 r. emerytowanemu papieżowi Benedyktowi XVI. Jego ciało będzie wystawione w bazylice Świętego Piotra do 4 stycznia wieczorem.

Tłumy w Watykanie żegnają Benedykta XVITłumy w Watykanie żegnają Benedykta XVIŹródło: EPA, PAP, fot: Giuseppe Lam
dfsy5xc

Dzień po śmierci Benedykta XVI - 1 stycznia 2023 r. Watykan praktycznie non stop był pełen turystów i pielgrzymów. Na południową modlitwę Anioł Pański z papieżem Franciszkiem przybyło aż 40 tys. osób.

Historyczny moment

Dziennikarce Polskiej Agencji Prasowej udało się porozmawiać z polskim małżeństwem, które przyjechało do Rzymu na kilka dni. - Przyjechaliśmy nacieszyć się Rzymem po pandemii i powitać nowy rok, a tymczasem trafiliśmy na taki historyczny moment. Jutro ustawimy się w kolejce do bazyliki Świętego Piotra, by oddać hołd papieżowi Benedyktowi, którego witaliśmy w Polsce 16 lat temu - mówili Sylwii Wysockiej z PAP.

Już od niedzieli na prowadzącej na plac Świętego Piotra via della Conciliazione stoją barierki, wyznaczające drogę w kierunku bazyliki. W ten sposób regulowany jest ruch wiernych. W mieście wzmocnione są patrole policji i sił porządkowych. Tłumy spodziewane są przez cały tydzień.

dfsy5xc

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Widzi Australię po swojemu. "Niektórych szokuje to, co pokazuję"

Hołd dla zmarłego papieża

W niedzielę ciało zmarłego papieża wystawione było w kaplicy dawnego budynku klasztornego Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich, gdzie mieszkał od czasu swej rezygnacji. Zdjęcie opublikował w niedzielę Watykan.

Ciało wystawione było w kaplicy dawnego budynku klasztornego Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich EPA, PAP
Ciało wystawione było w kaplicy dawnego budynku klasztornego Mater Ecclesiae w Ogrodach WatykańskichŹródło: EPA, PAP, fot: VATICAN MEDIA HANDOUT

W poniedziałek 2 stycznia rano ciało przeniesiono do bazyliki watykańskiej, gdzie będzie wystawione od 9 do 19, a we wtorek i w środę - od godz. 7 do 19. Tam wierni będą mogli oddać mu hołd i pomodlić się przez chwilę.

dfsy5xc

Władze Rzymu podały, że spodziewane jest przybycie do Watykanu 30-35 tysięcy osób dziennie. To liczby wielokrotnie mniejsze niż w 2005 roku, gdy setki tysięcy wiernych oddały hołd Janowi Pawłowi II. Ludzie stali wtedy w kolejce do bazyliki kilkanaście godzin.

Pogrzeb Benedykta XVI

Uroczystości pogrzebowe emerytowanego papieża odbędą się na placu Świętego Piotra w czwartek - 5 stycznia o godz. 9.30 pod przewodnictwem papieża Franciszka.

Po mszy Benedykt XVI zostanie pochowany w podziemiach bazyliki Świętego Piotra, czyli tam, gdzie do beatyfikacji w 2011 roku znajdował się grób jego poprzednika Jana Pawła II.

dfsy5xc
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dfsy5xc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfsy5xc