Trwa ładowanie...

Ważna zmiana dla podróżujących do Wielkiej Brytanii. Wchodzi w życie 1 października

Do końca września 2021 roku do Wielkiej Brytanii wjedziemy, tak jak do krajów UE, na podstawie dowodu osobistego. 1 października wchodzą w życie nowe przepisy. Jakie dokumenty trzeba posiadać, żeby udać się na Wyspy jesienią?

Share
Od 1 października nie wjedziemy już do Wielkiej Brytanii na podstawie dowodu osobistegoOd 1 października nie wjedziemy już do Wielkiej Brytanii na podstawie dowodu osobistegoŹródło: Adobe Stock, fot: Figurniy Sergey
d2dlkh7

Większość obywateli Unii Europejskiej, w tym Polski, może podróżować do Wielkiej Brytanii bez konieczności posiadania wizy. Władze Zjednoczonego Królestwa w 2020 roku, zgodnie z postulatami polskiej służby konsularnej, przedłużyły okres, w którym można wjechać do tego kraju za okazaniem dowodu osobistego - do 1 października 2021 roku. Co dalej?

Wielka Brytania - zmiany od 1 października

Od 1 października 2021 roku podróż do Wielkiej Brytanii możliwa będzie tylko z ważnym paszportem.

Z informacji przekazanych przez rząd brytyjski wynika, iż osoby, które posiadają status osiedleńca lub wstępnego osiedlenia w ramach systemu EU Settlement Scheme lub zezwolenie wydawane pracownikom przygranicznym, będą mogły używać dowodu osobistego w celu wjazdu do Wielkiej Brytanii co najmniej do 31 grudnia 2025 roku.

Wielka Brytania - zasady wjazdu dot. koronawirusa

Od 17 maja w Wielkiej Brytanii funkcjonuje system "świateł drogowych" wprowadzający różne zasady wjazdu w zależności od kraju, z którego osoba przybywa. Są trzy grupy państw: zielone, żółte i czerwone. Polska znajduje się na żółtej liście. Oznacza to m.in. obowiązek kwarantanny dla niezaszczepionych podróżujących z Polski do Wielkiej Brytanii.

d2dlkh7

Przed przyjazdem do WB należy wypełnić formularz lokacyjny, wykonać test w kierunku COVID-19 (PCR lub antygenowy), a także wykupić testy na 2. i 8. dzień pobytu w Anglii. Po przyjeździe z kolei należy poddać się 10-dniowej kwarantannie, a także wykonać wykupione wcześniej testy na 2. i 8. dzień pobytu.

Osoby, które zostały w pełni zaszczepione, nie muszą przechodzić kwarantanny po przybyciu do Anglii ani robić testu na COVID-19 w 8. dniu pobytu. Pozostaje im więc obowiązek wypełnienia formularza lokacyjnego, wykonania testu w kierunku COVID-19 (PCR lub antygenowy) przed wyjazdem, a także testu na drugi dzień pobytu w Wielkiej Brytanii.

Źródło: gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potężna eksplozja w Wielkiej Brytanii. Ogień trawi teren zakładu przemysłowego w środkowej Anglii

d2dlkh7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dlkh7
d2dlkh7