Trwa ładowanie...
d11krw6
Informacja prasowa
Góry

Wędrując po zachodnim Liptowie. Jedna z najpiękniejszych krain na Słowacji!

Rzucona między góry kotlina zachwyca nie tylko wspaniałymi krajobrazami, ciekawymi zabytkami i wielką różnorodnością. Jest też miejscem, w którym znajdą coś dla siebie wszyscy kochający aktywny wypoczynek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wędrując po zachodnim Liptowie. Jedna z najpiękniejszych krain na Słowacji!
(Region Liptov)
d11krw6

Liptów jest jednym z najważniejszych miejsc, do których zaglądają turyści odwiedzający kraj naszych południowych sąsiadów. Nic dziwnego – jest tu prawie wszystko, co zachwyca w górskiej scenerii. Do tego dochodzi jeszcze znakomita infrastruktura, która pozwala znaleźć dobre miejsce noclegowe praktycznie na każdą kieszeń, bogactwo restauracji i góralskich kolib, w których zakosztować można regionalnych przysmaków, smacznych i niepowtarzalnych.

Warta poznania jest zachodnia część Liptowa. Jego stolicą jest malownicze miasto Rużomberok, pełne zabytków, położone na pograniczu trzech wspaniałych pasm górskich – Wielkiej Fatry, Gór Choczańskich i Niżnych Tatr. Jednak prawdziwym sercem tej części Liptowa, a zarazem największym magnesem przyciągającym tutaj turystów jest Beszeniowa – jeden z największych i najładniejszych kompleksów basenów termalnych na Słowacji.

Region Liptov

Początkowo niewielkie kąpielisko termalne z czasem rozrastało się, a dzięki ostatnim modernizacjom należy dziś do największych i najczęściej odwiedzanych na Słowacji. Beszeniowa to jedno z nowocześniejszych słowackich kąpielisk, kilka lat temu zmieniło swoje oblicze na jeszcze nowocześniejsze centrum basenowo-rozrywkowo-wellnessowe. Poza kilkoma gorącymi weekendami lata, kiedy bywa tu tłoczno, jest sielankowym miejscem, otoczonym łagodnymi wapiennymi wzgórzami i trawertynowymi kopułami, spod których sączy się mineralna woda.

Region Liptov

Na niezbyt rozległym, trawiastym, acz słabo zadrzewionym terenie znajduje się 9 basenów, przy czym naturalna woda geotermalna (o charakterystycznej brunatnej barwie) jest tylko w basenach zewnętrznych. Baseny pod gołym niebem – 3 termalne (36-40 st. C), 2 pływackie – mały i duży (27-28 st. C), rekreacyjny ze zjeżdżalnią (28 st. C) i basen dla dzieci (28 st. C) – mają urozmaicone kształty. Są tu także boiska, atrakcyjne place zabaw, liczne bufety i trzy restauracje. Charakterystycznym elementem kąpieliska jest wysoka na 30 m wieża ze zjeżdżalniami rurowymi (jest ich 6, w tym najdłuższa na Słowacji), których łączna długość przekracza 1 km.

Region Liptov

Dzięki swojej znakomitej i zróżnicowanej bazie noclegowej i gastronomicznej, a także basenom termalnym, Beszeniowa znakomicie nadaje się jako baza wypadowa w zachodnią część Liptowa. Lista możliwości wycieczkowych i różnych aktywności jest tak długa, że spokojnie można by tu spędzić 2 tygodnie. Albo też wracać częściej na krótsze pobyty.

Region Liptov

Jednym z miejsc, które trzeba tu odwiedzić obowiązkowo, jest przepiękny Wilkoliniec. W Wielkiej Fatrze, jeden z najbardziej urokliwych zakątków Liptowa. To właściwie dzielnica Rużomberku i (choć czasami można spotkać takie opinie) nie jest skansenem, lecz wsią rezerwatem architektury, wpisaną na listę UNESCO. Przy stromej drodze biegnącej środkiem wsi stoi 40 prawie jednakowych chałup pomalowanych na różne kolory, z maleńkimi ogródkami i kwiatami w oknach. W centrum wznosi się niewielki kościółek i drewniana dzwonnica. Część domów jest zamieszkana na stałe (przez 18 mieszkańców), inne to domki letniskowe.

Region Liptov

Po drugiej stronie miasta na wysokim zalesionym kopcu wznoszą się imponujące ruiny zamku Likava. Twierdza ta strzegła drogi z Węgier do Polski przez Orawę i często przechodziła z rąk do rąk różnych szlacheckich właścicieli, a przez pewien czas dzierżawił zamek polski szlachcic Piotr Komorowski. W XVIII w. warownię zdobyli powstańcy Franciszka Rakoczego II. Wojska cesarskie po odbiciu twierdzy z rąk rebeliantów mocno ją zniszczyły. Rozsypujące się ruiny wielkiego zamczyska w ostatnich latach zabezpieczono i częściowo odrestaurowano.

Region Liptov

Jeśli chodzi o aktywny wypoczynek, to na pierwsze miejsce wysuwa się turystyka górska. Na południu wznoszą się Niżne Tatry – piękny i rozległy masyw górski, będący trochę podobny do bardziej znanego masywu Tatr Zachodnich, jednak oferujący dużo większe możliwości wycieczkowe. Warto tu wybrać się na wznoszący się nad Donovalami szczyt Zvolena, z którego rozpościera się jedna z najpiękniejszych panoram w okolicy. Dużo radości turystom górskim przyniesie też wyprawa na dominujący nad Rużomberkiem i Liptowskimi Rewuczami widokowy wapienny masyw Salatyna. Niezapomniana przygoda to przejście zachodniej części głównego grzbietu Niznych Tatr – wśród rozległych widoków i dzikiej przyrody.

Region Liptov

Na północy Liptów zamykają Góry Choczańskie. Są one rzadziej odwiedzane niż sąsiednie, atrakcyjniejsze pasma – nie ma tu rozległych hal, wszystko jest jakby mniejsze niż w sąsiednich górach. Ale dzięki temu kameralnemu charakterowi są jednym z najładniejszych pasm karpackich. Nawet w szczycie sezonu można tu znaleźć ciszę i spokój, a jeśli nawet przy pięknej pogodzie na wierzchołku Chocza, który jest najpopularniejszym celem wycieczek w całym paśmie, spotka się na raz nawet 20-30 osób, to w porównaniu z tłokiem w naszych Tatrach czy Pieninach – jest to naprawdę niewiele.

Region Liptov

Oczywiście Wielki Chocz jest znany i lubiany przede wszystkim wśród Słowaków – niezmiennie od kilku pokoleń uznawany jest za najlepszy punkt widokowy całego kraju, co może zdziwić tych, którzy szukaliby takiego miejsca w górach wyższych. Jednak – co warto podkreślenia – najlepszy punkt widokowy to taki, z którego widok jest najbardziej różnorodny, ciekawy i oddający charakter otoczenia. Pod ty względem z pewnością ciężko znaleźć miejsce lepsze niż Chocz. Dlaczego? Proste – bo widać stąd praktycznie wszystkie najważniejsze pasma górskie Karpat Zachodnich.

d11krw6

To tylko kilka propozycji odwiedzenia zachodniej części Liptowa, jednego z najciekawszych regionów na Słowacji. Wakacje rozpoczęte, więc może pora już spakować się i odkryć jego niebanalne piękno?

Otwarcie sezonu w Beszeniowej – tak się bawi Słowacja!

d11krw6

Podziel się opinią

Share

d11krw6

d11krw6