Weekend w Białymstoku. Co warto zobaczyć w niedocenianej stolicy Podlasia?
Białystok to jedno z najbardziej niedocenianych miast w Polsce, któremu z pewnością warto dać szansę. Przepiękny Pałac Branickich, liczne muzea, okazałe cerkwie, mnóstwo zielonych terenów rekreacyjnych oraz inne ciekawe zakątki czekają na turystów ceniących zarówno błogi wypoczynek na łonie natury, jak i możliwość zwiedzania miejsc o ważnym znaczeniu historycznym. Ruszamy na krótki spacer po mieście, w którym przyszedł na świat m.in. Ludwik Zamenhof, twórca esperanto.
Gdy zerkniemy na mapę Polski i odnajdziemy Białystok, dojdziemy do wniosku, że ze względu na swe położenie wydaje się nieco "odizolowany" od innych miast. W ostatnim czasie część turystów zadaje też pytanie, czy wyjazd na Podlasie jest bezpieczny w związku z napięciami na granicy polsko-białoruskiej. Choć ostrożności nigdy za wiele, unikanie Białegostoku czy innych perełek Podlasia to z pewnością duży błąd. Dziś bierzemy pod lupę największe miasto regionu – Białystok. Oto najważniejsze atrakcje w stolicy Podlasia, wszystkich jest jeszcze więcej.
Legenda o powstaniu Białegostoku
Zanim ruszymy na eksplorowanie malowniczych zakątków Białegostoku, czas na legendę próbującą tłumaczyć początki dzisiejszego miasta. Pewnego dnia litewski książę Giedymin wyruszył na polowanie. Tak długo tropił zwierzynę, że dotarł niemal do granicy z Mazowszem. Postanowił poszukać schronienia na noc, gdyż zapadał zmierzch. Do najbliższego zamku było daleko, więc znaleziono inne rozwiązanie.
Jego towarzysze postawili niewielki szałas na jednym z licznych zielonych pagórków i zajęli się ćwiartowaniem zdobyczy. W tym czasie książę podziwiał krajobraz ze strumykiem i łagodnymi wzniesieniami. W końcu powiedział ponoć "czysty, biały stok" i zdecydował się założyć tu dwór myśliwski, wokół którego z czasem powstała wieś. Później przekształciła się w piękne miasto, które można odwiedzać po dziś dzień.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Tam, gdzie mieszkają, panują inne zasady. "Tutaj nikt nie zaklucza domów"
Zespół pałacowo-parkowy Branickich w Białymstoku
Zwiedzanie Białegostoku warto zacząć od jego symbolu, czyli Pałacu Branickich wraz z przepięknym ogrodem. Nie bez powodu porównuje się go do francuskiego Wersalu. Jego początki sięgają XVI wieku. W późniejszych latach dokonano licznych przebudów, a w 1944 roku został zburzony przez wycofujących się Niemców. Pałac odbudowano w latach 1946-1960. Współcześnie stanowi główną siedzibę Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Część reprezentacyjnych wnętrz udostępniono do zwiedzania.
W miejscowym Muzeum Historii Medycyny i Farmacji można zaś poznać starodawne metody lecznicze, a także przenieść się symbolicznie do apteki z przełomu XIX i XX wieku. Wśród licznych kolekcji znajdziemy m.in. chirurgiczne, rentgenowskie, ginekologiczne, stomatologiczne, anatomiczne, laryngologiczne czy okulistyczne.
Nie można oczywiście pominąć urokliwego parku podzielonego na ogród dolny w stylu angielskim i ogród górny w stylu francuskim. Bogato zdobione rzeźby, fontanny i zadbana roślinność tworzą bajkową scenerię idealną do beztroskiego leniuchowania.
Park Planty w Białymstoku
Odrobiny wytchnienia zaznamy również w Parku Planty, który powstał w miejscu wyburzonych murów. Zajmuje około 14,94 ha. Szerokie promenady i dywany kwiatowe zachęcają do spacerów. Podczas małej przechadzki warto uważnie się rozglądać, aby nie przegapić ważnych pomników, np. poświęconego Danucie Siedzikównie ("Ince") czy przedstawiającego Praczki, a także Psa Kawelina. Dodatkową atrakcję stanowią świetlne pokazy kolorowej fontanny.
Inne ważne miejsca w Białymstoku
Po małym odpoczynku na łonie natury wracamy do dalszego zwiedzania. W centrum Białegostoku mieści się Rynek Kościuszki. Wznoszą się nad nim ratusz z wieżą zegarową oraz zabytkowa Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W pobliskich kamieniczkach znajdują się restauracje i kawiarenki. Warto tam skosztować regionalnych przysmaków, np. kartaczy, babki ziemniaczanej, sękacza i wielu innych.
Na miłośników historii czekają liczne muzea, np. Muzeum Wojska, Muzeum Pamięci Sybiru, Muzeum Motoryzacji i Techniki, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, Muzeum Historyczne, a także Centrum im. Ludwika Zamenhofa. W tym ostatnim mieści się także publiczna biblioteka ze zbiorami w języku esperanto, stworzonym właśnie przez białostoczanina.
Koneserzy zabytkowej architektury powinni zobaczyć również okazałe cerkwie, a fani kolorowych murali przejść się ich specjalnym szlakiem. Kilkadziesiąt dzieł nie tylko zdobi białostockie budynki, ale także przypomina o ważnych wartościach życiowych czy lokalnych tradycjach. Przykładowo, mural "Wyślij pocztówkę do babci" zachęcał do utrzymywania kontaktu z bliskimi (aktualnie zniknął z powodu remontu budynku), a mural "Dziewczynka z konewką" nawiązuje do podlaskiej legendy o wielkoludach.
Dzieciom powinna zaś przypaść do gustu wizyta w Białostockim Teatrze Lalek. Oprócz możliwości wzięcia udziału w ciekawych spektaklach istnieje także okazja do zobaczenia piwnicy pełnej starych lalek odgrywających dawniej role w przedstawieniach. Najstarsze z nich pochodzą z lat 60. XX wieku. Starsi turyści odbędą tu zatem sentymentalną podróż w przeszłość, a młodsi po raz pierwszy obejrzą nietypowe "zabawki".
Czytaj też: Białystok. Nowa atrakcja przyciągnie turystów