Wielkie odkrycie w Nowej Zelandii. Dokonała go Polka
Dr Katarzyna Patejuk z Katedry Ochrony Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu ogłosiła wyniki swoich badań, prowadzonych w Nowej Zelandii. Polka odkryła aż trzy nowe gatunki grzybów.
Podczas wyprawy do Nowej Zelandii Polka zidentyfikowała trzy nowe gatunki grzybów, które występują wyłącznie w Oceanii.
Głośno o dokonaniu Polki
W czasie półtoramiesięcznego pobytu w Nowej Zelandii, dr Patejuk współpracowała z dr Mahajabeen Padamsee, specjalistką w dziedzinie taksonomii grzybów. "W ramach wspólnych badań zespół zrewidował zbiory grzybów rodzaju Chlorencoelia, zgromadzone przez ostatnie 100 lat w New Zealand Fungarium (PDD) Te Kohinga Hekaheka o Aotearoa at Manaaki Whenua" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej wrocławskiej uczelni.
Wyniki badań wykazały, że szczepy przypisywane wcześniej do dwóch znanych gatunków, należą do trzech zupełnie nowych, występujących w Nowej Zelandii, Tasmanii i Australii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Turyści jeżdżą tam aby... pływać z rekinami. "Robi wrażenie"
Nowo odkryte grzyby można znaleźć na lokalnych roślinach, takich jak buk nowozelandzki czy krzew manuka. Badania obejmowały analizę danych genetycznych, hodowli oraz tworzenie drzew filogenetycznych. Zadaniem dr Patejuk było dokładne opisanie nowych gatunków, co obejmowało obserwacje pod mikroskopem, barwienie, dokumentację fotograficzną i tworzenie opisów taksonomicznych.
Znaczenie odkrycia
Wyniki badań mogą mieć kluczowe znaczenie dla biotechnologii, ponieważ grzyby te mogą być używane do produkcji barwników. Dr Patejuk planuje dalsze badania w ramach programu "Horyzont Europa", koncentrując się na roślinach inwazyjnych i ich wpływie na ekosystemy. Współpraca z Nową Zelandią jest istotna, ponieważ kraj ten jest liderem w badaniach nad organizmami inwazyjnymi.
Dr Patejuk ma na swoim koncie inne odkrycia mykologiczne. W 2003 r. zidentyfikowała nowy gatunek grzyba we Wrocławiu, który został nazwany Colletotrichum acericola. Odkrycie to było wynikiem współpracy z Polską Akademią Nauk oraz innymi instytucjami naukowymi.