Trwa ładowanie...

Wiemy, na co skarżą się turyści. "Zamiast w hotelu musieli spędzić urlop w busie"

Odwołane loty i zagubione bagaże to tylko kropla w morzu problemów, które turyści zgłaszają do Europejskiego Centrum Konsumenckiego (ECK). - Linia lotnicza uszkodziła np. bagaż pasażerki i odmówiła rekompensaty, stwierdzając, że walizka jest za stara - mówi w rozmowie z WP Joanna Izdebska z ECK. Od 1 czerwca do 26 września wpłynęło tam 1727 skarg.

Ludzie na lotnisku (zdjęcie ilustracyjne)Ludzie na lotnisku (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: Adobe Stock
d2nzjnj
d2nzjnj

Skargi składane do Europejskiego Centrum Konsumenckiego, działającego przy Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) dotyczą głównie opóźnionych i odwołanych lotów, problemów z bagażem, zakupem usług turystycznych, noclegami, czy wypożyczaniem aut.

Europejskie Centrum Konsumenckie - zgłoszenia mogą wpływać do 2022 r.

W porównaniu z ubiegłym rokiem ECK w tym sezonie odnotowało wzrost skarg na problemy bagażowe. Większość zgłoszeń z 2020 r. dotyczyło kwestii związanych ze zwrotem pieniędzy za połączenia lotnicze odwołane w wyniku pandemii koronawirusa.

- Podczas tych wakacji większość zgłoszeń, które były powiązane z tematyką covidową, dotyczyło niewpuszczenia pasażera na pokład z powodu braku odpowiednich dokumentów wjazdowych do danego kraju - mówi nam Joanna Izdebska z ECK. - Chodziło m.in. o pasażerów, którzy, pomimo wymogów, nie zarejestrowali swojej podróży - tłumaczy.

Nie jest to jednak koniec skarg dotyczących minionych wakacji, bo wielu konsumentów prowadzi na tym etapie postępowania reklamacyjne z firmami. Zgłoszenia dotyczące tegorocznych wakacji mogą wpływać do ECK nawet do 2022 r.

Wiele skarg związanych było z niewpuszczeniem pasażerów na pokład Adobe Stock
Wiele skarg związanych było z niewpuszczeniem pasażerów na pokładŹródło: Adobe Stock

Europejskie Centrum Konsumenckie - najbardziej absurdalne problemy

Od 1 czerwca do 26 września do ECK wpłynęło 1727 skarg. Zapytaliśmy o najdziwniejsze problemy, które konsumenci zgłosili w tym czasie. Niektóre z nich są naprawdę abstrakcyjne.

d2nzjnj

- Linia lotnicza wysłała pasażerce maila o odwołaniu lotu, przesyłając jednocześnie propozycję połączenia w innym dniu. Pasażerka mogła się na nią nie zgodzić i wybrać zwrot pieniędzy - opowiada Joanna Izdebska. - Problem polegał jednak na tym, że w mailu nie widniała informacja, do kiedy ma to zrobić, przynajmniej tak jej się wydawało. Informacja o tym, że na decyzję ma 14 dni (w aplikacji mailowej) była zapisana granatową czcionką na czarnym tle - mówi nam.

Skarga dotycząca absurdalnego problemu wpłynęła również od konsumentki, która zarezerwowała nocleg w Chorwacji przez portal pośredniczący. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że wszystkie miejsca są zajęte, przez co ona i jej towarzysz nie mieli gdzie spać. Musieli wynająć busa i w nim spędzić urlop, ponieważ ani hotel, ani pośrednik nie znaleźli dla nich alternatywnego noclegu.

- Przykładów absurdów zgłaszanych do nas przez konsumentów nie brakuje. Innym razem otrzymaliśmy skargę od pasażerki, której linia lotnicza uszkodziła bagaż i odmówiła rekompensaty, stwierdzając, że walizka jest za stara - mówi Joanna Izdebska.

Linie lotnicze bywają kapryśne jeśli chodzi o udzielanie odszkodowań Adobe Stock
Linie lotnicze bywają kapryśne jeśli chodzi o udzielanie odszkodowańŹródło: Adobe Stock, fot: Andrea Izzotti

Europejskie Centrum Konsumenckie - wiele skarg dotyczy aut

Niektóre "pamiątki" z wakacji przychodzą dopiero po czasie. Jak. np. mandaty z fotoradarów czy wezwania od firm windykacyjnych, oczekujących uregulowania zaległych płatności. Tym bardziej, kiedy przewinienie nie zostało popełnione z naszej winy.

d2nzjnj

- Przy granicy węgierskiej policjanci skierowali polskiego kierowcę na autostradę, bo boczne drogi były zamknięte. Zgodnie z zasadami zakupu winiet na Węgrzech, kierowca musi kupić ją w określonym czasie. Konsument jednak nie zdążył, bo wszystkie punkty w tym czasie były zamknięte - kupił winietę po czasie. Dwa fotoradary zdążyły mu jednak zrobić zdjęcia, po czym do konsumenta zgłosiła się firma windykacyjna, która zażądała 2000 zł - opowiada przedstawicielka ECK.

Wiele skarg dotyczy również wynajmu samochodu. Konsument wynajmuje auto online i dostaje umowę po polsku i angielsku, natomiast na miejscu np. w Hiszpanii musi podpisać dokumenty w języku hiszpańskim. Zdarza się, że warunki umowy nie są identyczne. Może je różnić np. wysokość kaucji, która podlega zwrotowi.

Wynajmując auto na wakacjach również można paść ofiarą oszustów Adobe Stock
Wynajmując auto na wakacjach również można paść ofiarą oszustów Źródło: Adobe Stock

Europejskie Centrum Konsumenckie - ważne jest pilnowanie terminów

Warto pamiętać, że terminy na wysłanie reklamacji mogą się różnić w zależności od problemu. W przypadku opóźnionego lub odwołanego lotu jest to rok (zgodnie z polskim prawem). Na reklamację uszkodzonego bagażu konsument ma 7 dni, a na reklamację opóźnienia dostarczenia bagażu - 21 dni od dnia jego otrzymania. Jeśli bagaż zostanie zagubiony, reklamację najlepiej złożyć bezzwłocznie.

d2nzjnj

Natomiast opóźnienie lub odwołanie przejazdu pociągiem można reklamować w ciągu roku od zdarzenia. Jeżeli przewoźnik nie odpowie w ciągu 30 dni, reklamację uznaje się za rozpatrzoną na korzyść pasażera. W przypadku opóźnienia lub odwołania przejazdu autokarem czas na reklamację wynosi 3 miesiące, jeśli problem dotyczy podróży statkiem - 2 miesiące.

Źródło: Europejskie Centrum Konsumenckie/PAP

Last minute już nie takie tanie. „Wyjazdy mają po prostu realne ceny”

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2nzjnj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nzjnj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj