Trwa ładowanie...

Wieś w mieście. Oryginalny pomysł dla Krakowa

Łany pszenicy, grządki warzyw i ogród pełen kwiatów. Tuż pod blokiem. W mieście. W Krakowie ma powstać Urbanfarm, czyli miejska dzielnica z dużą zieloną przestrzenią.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wieś w mieście. Oryginalny pomysł dla KrakowaŹródło: arch. Adrian Kasperski
d3a0vt6
d3a0vt6

– To powrót do nieco wyidealizowanej przeszłości – małopolskiej wsi, w której każdy się zna, żyje lokalnie i ma dostęp do zdrowej, miejscowej żywności – mówi architekt Adrian Kasperski, pomysłodawca przedsięwzięcia na łamach White Mad.

arch. Adrian Kasperski
Źródło: arch. Adrian Kasperski

Projekt miejskiej farmy pomiędzy blokami osiedla Podwawelskiego w Krakowie (wybudowanego w latach 70-80 ubiegłego wieku według projektu prof. Witolda Cęckiewicza) bardzo spodobał się mieszkańcom, którym zależy na reaktywacji terenów zielonych i podchwycili pomysł architektów.

Dwie trzecie tej powierzchni zajmować będzie pole, na którym można będzie uprawiać m.in. sałatę, pomidory i wiele innych gatunków warzyw i roślin jadalnych. Ponadto, odnowiony zostanie dawny modernistyczny pawilon, który otrzyma nową ekologiczno-edukacyjną funkcję. Na parterze, oprócz stanowisk z zebraną żywnością, zaaranżowano kuchnię, gdzie będzie można przetwarzać zbierane na miejscu warzywa i owoce. Na górnej kondygnacji zaprojektowano centrum spotkań, wydarzeń i wystaw, w którym spotykać się będzie mogła lokalna społeczność.

arch. Adrian Kasperski
Źródło: arch. Adrian Kasperski

– Projekt pokazuje, jak można sobie radzić ze zdegradowaną przestrzenią blokowisk polskich miast. Mamy nadzieję, że jego wielowymiarowość przyniesie wiele korzyści dla całej społeczności, pomoże wzmocnić więzi międzyludzkie oraz zainicjuje ciekawe zmiany społeczne, propagując zdrowe i zrównoważone podejście do życia – dodaje architekt Adrian Kasperski.

SARP Kraków
Źródło: SARP Kraków

Warto dodać, że miejskie farmy można spotkać na świecie. Artystka Agnes Denes w 1982 r. wraz z grupą przyjaciół wysiała pole pszenicy tuż obok wież World Trade Center na Manhattanie. Obecnie takie przestrzenie z powodzeniem funkcjonują w Berlinie (Kreuzberg) oraz w Nowym Jorku (Brooklyn oraz Domino Park z widokiem na Manhattan).

Projekt Urbanfarm, który ma powstać w Krakowie, będzie pierwszą tego typu realizacją w Polsce.

d3a0vt6

Źródło: www.whitemad.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Kraków zakaże sprzedaży alkoholu, by walczyć z pijanymi kierowcami i mieszkańcami. Wydanie: 30 maja 2018

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3a0vt6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3a0vt6