Trwa ładowanie...

Wiewiórki, blondynki i buraki - "what the f...?" Czyli, co dziwi turystów w Polsce

Zwykłe zdjęcie z warszawskiego metra wywołało w sieci tak wielką burzę, jakby naprawdę działy się na nim niestworzone rzeczy. Papierowe książki i brak imigrantów – szok na skalę światową. I choć nas może zaskakiwać to międzynarodowe zdziwienie, to faktycznie są w Polsce takie zachowania i sytuacje, które od lat są dla zagranicznych turystów nie lada zagwozdką. Sprawdziliśmy, co konkretnie zaskakuje, a co wkurza obcokrajowców w Polsce.

Wiewiórki, blondynki i buraki - "what the f...?" Czyli, co dziwi turystów w PolsceŹródło: Shutterstock.com
dbsg9w4
dbsg9w4

Michał Maj, przewodnik, który od kilku lat oprowadza po polskich miastach grupy z Chin, na pytanie "co ich dziwi w Polsce?", odpowiada jednym słowem: "wszystko".

- Chińczycy przede wszystkim lubią atmosferę i ludzi. Uwielbiają obserwować ich na Krakowskim Przedmieściu, w Hali Mirowskiej czy na Kole. Zawsze podkreślają, że Polacy są piękni. Jak widzą eteryczną blondynkę o długich nogach i bladej cerze, to od razu aparat idzie w ruch. W restauracjach robią sobie zdjęcia z kelnerkami, a jak zdarzy się młody kierowca autokaru, to Chinki adorują go do końca wycieczki. Historia miasta interesuje ich, ale w ograniczonym zakresie. Pytają mnie, jak spędzamy czas, czym się zajmujemy, gdzie chodzimy. Jak pokazuję im album z fotografiami znanego polskiego artysty, to doceniają piękno, ale najchętniej od razu poznaliby autora zdjęć, bo ludzie są dla nich ważni – zdradza przewodnik.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

– Ponadto zadziwia ich natura - gdy widzą nad polskim morzem mewy, łabędzie czy kaczki, to są pełni zachwytu. A wiewiórka w Łazienkach Królewskich zdecydowanie wygrywa w przedbiegach z Pałacem na Wodzie. Trzy wiewiórki gwarantują minimum godzinną sesję fotograficzną. Byłem kiedyś z grupą studyjną na Podlasiu. Widząc tamtejszą przyrodę i zwierzęta, zachowywali się, jakby byli w Parku Jurajskim - z jednej strony przerażenie, a z drugiej istny zachwyt - opowiada Michał Maj.

dbsg9w4

Na wspomnianym zdjęciu z warszawskiego metra jeden z internautów był zdziwiony brakiem imigrantów. Michał Maj przyznaje, że turystów z Ameryki faktycznie frapuje to zagadnienie. – Często pytają: "jak to jest w ogóle możliwe, że u was są prawie sami biali ludzie?" – wspomina przewodnik. – Ale dziwią ich też bardziej przyziemne sprawy, np. to, że w Polsce są McDonald-y.

Norwegów nie tyle dziwią, co cieszą niskie ceny w Polsce. Dla nich pobyt nad Wisłą jest trochę jak wakacje za półdarmo. Turyści z kraju, w którym bochenek chleba kosztuje 11 zł, a butelka wódki ponad 100 zł, w Polsce czują się jak panowie świata. Kto im zabroni…

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Portugalczycy są mile zaskoczeni, że zimą w naszych domach jest ciepło. – U nich tylko nowo wybudowane budynki mają instalację grzewczą – wyjaśnia Ewa Waligórska z Tourismo de Portugal. – Nieustannie dziwi ich tatar i wysoka cena kawy w Polsce. A jeszcze kilka lat temu byli zaskoczeni burakami i barszczem. Dla nich burak był tylko jedzeniem dla zwierząt. Obecnie podają go, jako dekorację dań.

dbsg9w4

Faktycznie, polskie dania zaskakują wielu turystów. Co to w ogóle jest smalec, jak można wódkę zagryzać ogórkiem kiszonym, albo jeść zimne nóżki – "what the f..." – krzywią się obcokrajowcy. – "Mak? Ja mam to jeść? Przecież to opium – zakazane!" Tak Chińczycy reagują na makowiec. Wtedy tłumaczę im, że to tylko takie ciasto i nie muszą się niczego obawiać. Podchodzą do tego z rezerwą, próbują, a potem oczywiście robią zdjęcia – dodaje Michał Maj.

Close up of beef tartar with capers and small toasts. Fotolia
Close up of beef tartar with capers and small toasts. Źródło: Fotolia

Turyści, którzy szukają pomocy na polskich ulicach często napotykają na problemy w komunikacji. – Nie chodzi już nawet o język, bo nie każdy musi mówić po angielsku. Bardziej dziwi mnie, że ludzie odwracają się lub udają, że nie widzą, gdy pytam o drogę – mówi Anja Kardan ze Szwecji. – Zdarzały się też sytuacje odwrotne, że ktoś zmieniał trasę, by tylko pomóc mi dojść na miejsce. Więc tak naprawdę z tymi Polakami bywa różnie.

dbsg9w4

Wayne Powell z Wielkiej Brytanii, który od kilku lat mieszka w Polsce jest pełen podziwu dla pielęgnowania polskich wartości rodzinnych. – To wspaniałe, że Polacy poświęcają tyle czasu na odwiedzanie swoich rodzin, nawet młodzi chętnie to robią – opowiada, ale do beczki miodu dodaje też łyżkę dziegciu. – Mam wrażenie, że Polakom ciężko przychodzi gratulowanie komuś, kto odnosi sukces. Większość dopytuje: "jak, dlaczego, po co", zamiast po prostu cieszyć się z osiągnięcia przyjaciela. W Polsce wszystko jest rywalizacją – zaczyna się od zwykłej kolejki do kasy w sklepie, a kończy na jeździe samochodem. Nie żeby w innych krajach brakowało idiotów na drogach, ale w Polsce każdy chce udowodnić, że jest lepszy – praktycznie każdy próbuje "wbić się" przed ciebie tylko po to, by udowodnić, że może być szybszy o kilka sekund.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Ci, którzy przyjeżdżają do nas na dłużej, są też zaskoczeni naszym patriotyzmem. – Polacy do przesady pielęgnują swoją polskość. To naprawdę dziwne, że macie tyle świąt narodowych – dodaje Wayne Powell.

dbsg9w4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbsg9w4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj