Trwa ładowanie...

Wilczy Szaniec. Zrekonstruowano wnętrze baraku narad - miejsce zamachu na Hitlera

Miłośnicy historii będą zachwyceni. Od długiego weekendu turyści odwiedzający Wilczy Szaniec będą mogli zwiedzić nową ekspozycję historyczną związaną z jednym z najbardziej znanych wydarzeń tego miejsca.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Bunkier na terenie Wilczego Szańca (zdjęcie poglądowe)Bunkier na terenie Wilczego Szańca (zdjęcie poglądowe)Źródło: Michal Sleczek, Getty Images
d4480cr

"Po wielu miesiącach intensywnych prac i poszukiwań zbliżamy się do celu. W czwartek 11 czerwca 2020 roku serdecznie zapraszamy Państwa do "Wilczego Szańca" na otwarcie stałej ekspozycji zrekonstruowanej sali narad w której 20 lipca 1944 roku doszło do jednego z najbardziej znanych zamachów na A. Hitlera" - czytamy na profilu facebookowym Wilczego Szańca.

Udostępniona do zwiedzania zostanie również wystawa eksponatów, które znaleziono m.in. w schronie Hitlera, zakładzie fryzjerskim i herbaciarni.

Ekspozycja będzie nosiła tytuł +Wolfsschanze 20.07.1944+.

Wilczy Szaniec - nowa ekspozycja

Jak informują leśnicy Nadleśnictwa Srokowo, dołożono wielu starań, by odtworzyć wiernie salę narad tuż przed wybuchem bomby.

d4480cr

Wielki dębowy stół, teczka z ładunkiem wybuchowym, stare mapy, meble i przedmioty użytkowe z tamtego okresu pozwolą turystom cofnąć się w czasie o ponad 75 lat i znaleźć się w centrum wydarzenia historycznego mogącego zmienić losy wojennego świata i wielu milionów niewinnych ludzi - czytamy na stronie lasy.gov.pl.

W schronie zobaczyć można także wyniki poszukiwań prowadzonych na terenie Wilczego Szańca w ostatnich miesiącach. Będą to elementy wyposażenia prawdziwego schronu znanego z zamachu, przedmioty codziennego użytku mieszkańców kwatery, pozostałości po instalacjach elektrycznych, ciepłowniczych i wodnych.

Wśród znalezisk są butelki i talerze, pojemniki po kosmetykach, maszynki do golenia, tubki od pasty do zębów, a także szyld z zakładu fryzjerskiego z czasów Hitlera.

d4480cr

Wilczy Szaniec - co to za miejsce?

Wilczy Szaniec był główną kwaterą Adolfa Hitlera w latach 1941 - 1944. W miasteczku pod Kętrzynem mieszkało w sumie ok. 2,5 tys. ludzi. Historycy zgodnie twierdzą, że to właśnie tam decydowano o podbojach nazistowskich Niemiec. Uważają, że w Wilczym Szańcu pojawiały się szaleńcze pomysły i stamtąd wydawano rozkazy wpływające na losy wielu milionów ludzi.

Wilczy Szaniec można zwiedzać codziennie - przez 7 dni w tygodniu, od godziny 8 do 20.

Źródło: lasy.gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Należały do Hitlera. Sensacyjne odkrycie w Wilczym Szańcu

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d4480cr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4480cr
d4480cr