ycipk-1t81f1

Wioska, w której nikt nie nosi butów. Zakaz trwa już 70 lat

W małej miejscowość w południowych Indiach, Andaman, mieszka kilkaset osób. Wyróżnia je to, że przez okrągłe 12 miesięcy chodzą bez butów. I tak już od siedmiu dekad.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chodzenie na boso jest tradycją w wielu miejscowościach
Chodzenie na boso jest tradycją w wielu miejscowościach (123RF)
ycipk-1t81f1

Do miejscowości Andaman wybrał się dziennikarz stacji telewizyjnej BBC Travel, który chciał pokazać, jaka nietypowa "tradycja" obowiązuje w tym miejscu.

Idąc do szkoły, do miasta oddalonego o 5 kilometrów, wszystkie dzieciaki trzymają buty w rękach. Jak plecak albo dodatek do garderoby. Bo tak obuwie jest tutaj traktowane - jako element ubioru, bez którego można bez problemu funkcjonować.

ycipk-1t81f1

- Moja mama mi powiedziała, że potężna bogini o imieniu Muthyalamma ochrania naszą wioskę i ze względu na szacunek do niej nie nosimy butów - powiedział dziennikarzowi jeden z chłopców. - Gdybym chciał, mógłbym je założyć, ale to by było jak obraza przyjaciela, którego wszyscy lubią.

ZOBACZ TEŻ: Bitwa butów. Nagranie jest hitem

Obecne pokolenie dorastających dzieci jest piątym, które żyje zgodnie z tymi zasadami. Gdy któryś z turystów trafia do wioski, miejscowi zawsze starają mu się wytłumaczyć zasady tu panujące. Ale nikt nikogo nie zmusza do chodzenia bez obuwia - zdejmuje się je dobrowolne. Oczywiście mowa o przyjezdnych - mieszkańcy Andaman powinni przestrzegać nieformalnego zakazu. Tylko jak to się wszystko zaczęło?

ycipk-1t81f1
Shutterstock.com
Podziel się

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, dziennikarz udał się do miejscowego, nieformalnego historyka - Lakshmanana Veerabadry. 62-latek ma ogromną wiedzę na temat dziejów wioski. Ma też sporo podróży i doświadczeń na swoim koncie. Obecnie prowadzi firmę w Dubaju, a poprzednio podróżował za ocean, by zapracować na jej założenie. Dziś wciąż dużo jeździ po świecie, ale równie często stara się wracać do starej, hinduskiej wioski, w której się wychował.

Veerabadra opowiedział historię o tym, jak 70 lat temu odsłonięto jedną z rzeźb bogini Muthyalammy na skraju wioski. Podczas tej ceremonii, gdy wszyscy byli pogrążeni w modlitwie, jeden z młodych mężczyzn miał przejść obok z założonymi butami. Legenda mówi, że się potknął i upadł w pół kroku. Tego samego wieczoru zachorował na tajemniczą chorobę, z której leczył się przez wiele miesięcy. Od tamtej pory w wiosce nie nosi się butów. Początkowo traktowano to jak zakaz, dziś bardziej jako tradycję.

ycipk-1t81f1

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Turystyka
ycipk-1t81f1
ycipk-1t81f1
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1t81f1