Trwa ładowanie...

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Co zobaczyć podczas podróży na wschodzie Polski?

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo przechodzi przez województwa położone we wschodniej Polsce. Jest odpowiedni nie tylko dla profesjonalnych kolarzy - świetnie sprawdzi się na jednodniowy wypad albo weekedową wycieczkę z całą rodziną. Gdzie dokładnie biegnie szlak Green Velo? Jakie atrakcje warto zobaczyć na szlaku?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Green Velo - Wschodni Szlak Rowerowy Green VeloGreen Velo - Wschodni Szlak Rowerowy Green VeloŹródło: Getty Images
d4jf8ht
d4jf8ht

Macie ochotę wybrać się w podróż po Polsce i odkryć piękno naszego kraju? Green Velo to coś, co może was zainteresować!

Green Velo – gdzie jest?

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo jest położony w całości we wschodniej części Polski. Przechodzi on przez pięć polskich województw:

1. Województwo warmińsko-mazurskie (397 km),

d4jf8ht

2. Województwo podlaskie (598 km),

3. Województwo lubelskie (414 km),

4. Województwo świętokrzyskie (210 km),

5. Województwo podkarpackie (459 km).

Łączna długość trasy oraz krótszych odcinków łącznikowych wynosi ponad 2000 km, co sprawia, że Green Velo jest jednym z najdłuższych szlaków rowerowych na terenie Polski. Większość szlaku przebiega przez tereny nizinne, w zasadzie jedynym wyjątkiem jest położony w terenie górzystym odcinek Rzeszów-Przemyśl. W związku z tym, z pokonaniem większości odcinków trasy nie powinny mieć problemu osoby, które nie są profesjonalnymi kolarzami. Około 580 km trasy biegnie przez lasy, natomiast prawie 200 km szlaku poprowadzono w dolinach rzek. Na trasie nie brakuje również pięknych widoków, zwłaszcza na odcinkach, które prowadzą przez nieaktywne nasypy kolejowe i wały przeciwpowodziowe.

d4jf8ht

Na trasie znajduje się aż pięć parków narodowych. Jeden z nich położony jest w województwie lubelskim (Roztoczański Park Narodowy), natomiast cztery leżą w województwie podlaskim (Biebrzański Park Narodowy, Białowieski Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy i Wigierski Park Narodowy). Szlak przechodzi również przez 16 parków krajobrazowych. Poza tym, szlak łączy atrakcyjne turystycznie obiekty i miasta, które warto odwiedzić ze względu na walory przyrodnicze, historyczne lub kulturowe.

Green Velo, Polska Getty Images
Green Velo, PolskaŹródło: Getty Images

Green Velo – gdzie się zatrzymać?

Na Wschodnim Szlaku Rowerowym zaplanować można nawet kilkudniowy wyjazd. Wzdłuż całego szlaku znajduje się ponad 200 przystanków, tak zwanych MOR, czyli miejsc obsługi rowerzystów. Są to miejsca, w których można odpocząć, schronić się pod wiatą, skorzystać z toalety, a także wyrzucić nagromadzone w czasie drogi śmieci. Oprócz tego, na trasie nie brakuje punktów serwisowych, w których można naprawić ewentualne usterki. Wzdłuż szlaku można także skorzystać z wypożyczalni rowerowych. W miastach i miasteczkach rozwinięta jest natomiast sieć noclegów oraz usług gastronomicznych. Na trasie oznaczone są Miejsca Przyjazne Rowerzystom, których jest około 900. Do takich miejsc należą przede wszystkim obiekty gastronomiczne i noclegowe.

Green Velo – jakie atrakcje zobaczyć?

Wycieczkę na szlak Green Velo można tak naprawdę dowolnie dostosowywać do własnych preferencji. Można wybrać się nim na krótką weekendową wycieczkę albo spędzić na szlaku całe wakacje. Zaletą jest również duża dowolność - podróż można rozpocząć w każdym miejscu szlaku i jechać zarówno w kierunku północnym, jak i południowym. Na całym szlaku znajduje się spójne oznakowanie drogi, więc rozpoczęcie wycieczki w dowolnym miejscu nie powinno być problemem. Trasa rowerowa Green Velo to nie tylko sam szlak, wokół niego położonych jest sporo atrakcji, które warto odwiedzić. Niektóre z atrakcji znajdują się bezpośrednio na szlaku, natomiast niektóre z nich usytuowane są w pobliżu trasy. Atrakcje na szlaku są wyraźnie oznakowane, dzięki czemu nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem drogi.

d4jf8ht

Wzdłuż Wschodniego Szlaku Rowerowego znajdują się takie miejsca jak:

• Katedra we Fromborku,

• Zamek w Lidzbarku Warmiński,

• Wielkie Jeziora Mazurskie,

• Kanał Augustowski,

• Klasztor w Supraślu,

• Twierdza Osowiec,

• Kulturowe dziedzictwo Chełma, Szczebrzeszyna i Włodawy,

• Sandomierz,

• Przemyśl,

• Sanktuaria w Jabłecznej i Kostomłotach,

• Ruiny zamku w Ujeździe,

• Zabytki Kielc,

• Zamość.

Oprócz tego, podczas drogi podziwiać można różnorodne krajobrazy, które same w sobie mogą stanowić ciekawą atrakcję.

Sposoby na zachowanie świeżości warzyw

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d4jf8ht
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jf8ht

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj