Wszystkie oczy na Paryż. Na otwarciu Duda i Trump
W weekend szykuje się gigantyczne wydarzenie w Paryżu. Uroczyste otwarcie katedry Notre Dame ma przyciągnąć do francuskiej stolicy przywódców 50 krajów, w tym Polski. Turyści też zacierają ręce.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Informacja o pożarze katedry Notre Dame w Paryżu zelektryzowała świat 15 kwietnia 2019 r. Płomienie zniszczyły sporą część świątyni. Prace nad odbudową trwały pięć lat. Przez ten czas turyści praktycznie codziennie zbierają się w okolicy, by choć zza płotu zobaczyć tę gotycką katedrę. W najbliższy weekend zostanie ona uroczyście otwarta.
Otwarcie Notre Dame
W sobotę 7 grudnia wydarzenia w katedrze będą miały charakter polityczny. Gości z całego świata przyjmie prezydent Francji Emmanuel Macron. Na ceremonię zostali zaproszeni przedstawiciele państw, które wsparły finansowo odbudowę, a co ważne - nie wszystkie są reprezentantami kultury chrześcijańskiej.
Nie opublikowano dotąd pełnej listy przywódców, którzy będą obecni na uroczystości. Z Polski udział zapowiedział prezydent Andrzej Duda. Także prezydent elekt USA Donald Trump poinformował w mediach społecznościowych, że uda się do Paryża.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mało znana perełka włoskiego miasta. Zachwyca i przeraża jednocześnie
Na popołudnie zaplanowano symboliczne zastukanie pastorałem w zamknięte drzwi katedry. Dokona tego arcybiskup Paryża Laurent Ulrich. Nastąpi także symboliczna "odpowiedź" świątyni, która zamilkła po pożarze. Zabrzmi psalm 121 ("Uradowałem się, gdy mi powiedziano: Pójdziemy do domu Pańskiego"). Za trzecim uderzeniem i trzecim śpiewem drzwi się otworzą.
Następnie we wnętrzu katedry abp Ulrich symbolicznie "obudzi" organy, błogosławiąc ten instrument. XVIII-wieczne organy w Notre Dame składają się z ok. ośmiu tysięcy piszczałek. Płomienie nie dotarły do nich podczas pożaru, ale instrument pokrył się toksycznym ołowianym pyłem. Podczas odbudowy Notre Dame organy oczyszczono i wyremontowano.
Według planu, następnie zabrzmią śpiewy modlitewne, psalm i "Magnificat", intencje modlitewne za cały świat i "Ojcze Nasz", a po nich odbędzie się błogosławieństwo końcowe i "Te Deum". Podczas nabożeństwa śpiewać będą chóry szkoły muzycznej Notre Dame. A na organach będą grać czterej organiści: Olivier Latry, Vincent Dubois, Thierry Escaich i Thibault Fajoles.
Późnym wieczorem, ok. godz. 21 na placu przed katedrą odbędzie się koncert, na którym wystąpią gwiazdy muzyki francuskiej i światowej sławy muzycy klasyczni. Pojawią się francuscy piosenkarze: Clara Luciani, Garou, Vianney, a także DJ Michael Canitrot. Będą też sopranistki Pretty Yende i Julie Fuchs oraz tenor Benjamin Bernheim. Wystąpi także chiński pianista Lang Lang i amerykański wiolonczelista Yo-Yo Ma. Zapowiedziano ponadto udział benińskiej piosenkarki, laureatki Grammy Angelique Kidjo i libańskiej artystki Hiby Tawadżi.
Następnego dnia - w niedzielę 8 grudnia o godz. 10.30 abp Ulrich odprawi mszę, podczas której poświęci ołtarz. Na nabożeństwie obecnych będzie blisko 170 biskupów z Francji i całego świata, kapłani z każdej ze 106 parafii diecezji paryskiej i duchowni katolickich Kościołów obrządku wschodniego, ale także wierni reprezentujący te wspólnoty.
Jak wynika z planu uroczystości, konsekracja ołtarza nastąpi w pięciu etapach. Najpierw złożone zostaną w nim relikwie pięciorga świętych związanych z dziejami Kościoła paryskiego. To relikwie: św. Marii Eugenii od Jezusa Milleret, Magdaleny Zofii Barat, św. Katarzyny Laboure, św. Karola de Foucaulda i błogosławionego Włodzimierza Ghiki. Kolejne elementy obrzędu to: modlitwa dziękczynna, namaszczenie olejami i ofiarowanie kadzidła, następnie ołtarz zostanie ozdobiony i oświetlony.
Notre Dame dla każdego
Od wieczora 8 grudnia katedra znów ma być dostępna dla wszystkich, a przez pierwszy tydzień - do 14 grudnia - otwarta będzie aż do godz. 22. Od 15 grudnia będzie ją można odwiedzać ją do godz. 19 w tygodniu i do 19.30 w weekendy.
Wstęp do katedry będzie bezpłatny, ale w pierwszym tygodniu obowiązywać będzie system darmowych biletów, które będzie można zarezerwować przez stronę internetową. Już na kilka dni przed otwarciem katedry strona ta działa bardzo wolno - zainteresowanie biletami jest tak duże.
Warto dodać, że w Notre Dame jednocześnie może znajdować się ok. 3 tys. osób, a w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach zainteresowanie na pewno będzie gigantyczne. Oczekuje się, że katedra przyjmie w ciągu najbliższego roku rekordowe 15 mln pielgrzymów i turystów.
Źródło: PAP/Turystyka WP
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.