Trwa ładowanie...

Wulkan Kilauea na Hawajach znów daje o sobie znać

Kilauea to aktywny wulkan, który znajduje się na największej wyspie w archipelagu Hawajów - Hawai'i, nazywanej także Big Island. Jest jednym z pięciu na tym obszarze. Wznosi się na wysokość 1247 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 1430 km kw., co stanowi 13.7 proc. powierzchni wyspy. Góra nieustannie od stycznia 1983 r., czyli przez od ponad 12 tys. dni, wyrzuca lawę. W ostatnim tygodniu maja zauważono jego zwiększoną aktywność, o czym poinformowała amerykańska agencja naukowo-badawcza USGS.

Wulkan Kilauea na Hawajach znów daje o sobie znaćŹródło: screenshot - storyful/xnews
duymuzz
duymuzz

Kilauea to aktywny wulkan, który znajduje się na największej wyspie w archipelagu Hawajów - Hawai'i, nazywanej także Big Island. Jest jednym z pięciu na tym obszarze. Wznosi się na wysokość 1247 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 1430 km kw., co stanowi niemal 14 proc. powierzchni wyspy. Góra nieustannie od stycznia 1983 r., czyli od ponad 12 tys. dni, wyrzuca lawę. W ostatnim tygodniu maja zauważono jego zwiększoną aktywność, o czym poinformowała amerykańska agencja naukowo-badawcza USGS, która posiada swoją placówkę m.in. w tym niewielkim, położonym na oceanie stanie. Dwa nowe wypływy lawy zaobserwowano z pęknięć na obszarze East Rift Zone, gdzie aktywność wystąpiła po raz pierwszy w 1983 r. Jednak to nie wszystko - na szczycie odnotowano też kilkanaście trzęsień ziemi, które pojawiły się głównie w południowo-zachodniej części strefy Kilauea.

Obserwatorium wulkaniczne udostępniło też nagranie, na którym widać, jak potok lawy wypływa z góry. Film został nakręcony 25 maja, czyli dzień po tym, gdy powstały dwa nowe ogniska wulkaniczne. Już po jednym dniu jeden ze strumieni wypływającej z wnętrza Ziemi magmy osiągnął długość kilometra, drugi ok. 650 metrów.

Wulkan nie stanowi większego zagrożenia dla mieszkańców

W czerwcu 2014 r. aktywność stożka zagrażała wiosce Pahoa, której mieszkańcy byli zmuszeni do ewakuacji. Zniszczonych zostało wtedy kilka domów. Gorąca lawa przestała wypływać z wulkanu w marcu 2015 roku. Dopiero wtedy miejscowi mogli powrócić do swoich gospodarstw. Choć lawa wciąż wypływa z wulkanu Kilauea, według ekspertów nie stanowi obecnie bezpośredniego zagrożenia dla zamieszkujących te okolice ludzi.

wg

duymuzz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duymuzz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj