Wulkan Kilauea na Hawajach znów daje o sobie znać
Kilauea to aktywny wulkan, który znajduje się na największej wyspie w archipelagu Hawajów - Hawai'i, nazywanej także Big Island. Jest jednym z pięciu na tym obszarze. Wznosi się na wysokość 1247 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 1430 km kw., co stanowi 13.7 proc. powierzchni wyspy. Góra nieustannie od stycznia 1983 r., czyli przez od ponad 12 tys. dni, wyrzuca lawę. W ostatnim tygodniu maja zauważono jego zwiększoną aktywność, o czym poinformowała amerykańska agencja naukowo-badawcza USGS.
Kilauea to aktywny wulkan, który znajduje się na największej wyspie w archipelagu Hawajów - Hawai'i, nazywanej także Big Island. Jest jednym z pięciu na tym obszarze. Wznosi się na wysokość 1247 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 1430 km kw., co stanowi niemal 14 proc. powierzchni wyspy. Góra nieustannie od stycznia 1983 r., czyli od ponad 12 tys. dni, wyrzuca lawę. W ostatnim tygodniu maja zauważono jego zwiększoną aktywność, o czym poinformowała amerykańska agencja naukowo-badawcza USGS, która posiada swoją placówkę m.in. w tym niewielkim, położonym na oceanie stanie. Dwa nowe wypływy lawy zaobserwowano z pęknięć na obszarze East Rift Zone, gdzie aktywność wystąpiła po raz pierwszy w 1983 r. Jednak to nie wszystko - na szczycie odnotowano też kilkanaście trzęsień ziemi, które pojawiły się głównie w południowo-zachodniej części strefy Kilauea.
Obserwatorium wulkaniczne udostępniło też nagranie, na którym widać, jak potok lawy wypływa z góry. Film został nakręcony 25 maja, czyli dzień po tym, gdy powstały dwa nowe ogniska wulkaniczne. Już po jednym dniu jeden ze strumieni wypływającej z wnętrza Ziemi magmy osiągnął długość kilometra, drugi ok. 650 metrów.
Wulkan nie stanowi większego zagrożenia dla mieszkańców
W czerwcu 2014 r. aktywność stożka zagrażała wiosce Pahoa, której mieszkańcy byli zmuszeni do ewakuacji. Zniszczonych zostało wtedy kilka domów. Gorąca lawa przestała wypływać z wulkanu w marcu 2015 roku. Dopiero wtedy miejscowi mogli powrócić do swoich gospodarstw. Choć lawa wciąż wypływa z wulkanu Kilauea, według ekspertów nie stanowi obecnie bezpośredniego zagrożenia dla zamieszkujących te okolice ludzi.
wg