Wyjątkowe miejsce w Polsce. "Prawdopodobnie nie mieliście pojęcia o jego istnieniu"

W Polsce nie brakuje wyjątkowych, ale niedocenianych przez turystów miejsc. Obiekt w Mojej Woli właśnie do takich należy. - Pałac jest aktualnie opuszczony, ale to prawdziwa perełka, którą warto zobaczyć - stwierdził Maks, podróżnik znany w mediach społecznościowych z profilu "Travelovcy".

Pałac jest największą perełką miejscowości Moja Wola
Pałac jest największą perełką miejscowości Moja Wola
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | KL
oprac. NGU

30.09.2024 | aktual.: 30.09.2024 12:40

Moja Wola to miejscowość znajdująca się ok. 25 km na południowy zachód od Ostrowa Wielkopolskiego. Właśnie tam znajduje się pałac, który zwrócił uwagę podróżniczego duetu "Travelovcy". Twórcy internetowi uzbierali już na Instagramie pokaźną grupę swoich, bowiem liczy już ona ponad 133 tys. użytkowników tej platformy. Zuzia i Maks doradzają internautom, gdzie i za ile można wybrać się na ciekawy city break. Ponadto stale raczą turystów ciekawostkami, dotyczącymi różnych wyjątkowych miejsc, także tych znajdujących się w naszym kraju.

Niedoceniana perełka

- To jedyny taki pałac w Polsce i prawdopodobnie nie mieliście pojęcia o jego istnieniu - powiedziała Zuzia w nagraniu opublikowanym na instagramowym profilu "Travelovcy". - Cały pokryty jest korą dębu - dodała. Pałac uznaje się na wyjątkowy nie tylko na arenie krajowej, ale także europejskiej. Prawdopodobnie istnieją zaledwie dwa obiekty, których elewacja jest wyłożona korą z dębu korkowego, uzupełniona korą dębów rodzimych. Co ciekawe korek, którym jest pokryty, został sprowadzony specjalnie z Portugalii.

Projekt pałacu powstał już w 1852 r., a posiadłość została zbudowana specjalnie dla księcia brunszwicko-oleśnickiego Wilhelma.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Historia wielkopolskiego pałacu

W 1895 r., a następnie w latach 1902 i 1903 rozbudowano go o człony południowo-zachodni, piętrowy północno-wschodni oraz wieżę.

Od 1886 r. obiekt stanowiły centrum dóbr Moja Wola barona Daniela von Diergardt, a od 1891 r. wdowy po nim, Agnes von Diergardt. Po II wojnie światowej pałac stał się własnością Lasów Państwowych. Natomiast od 1951 r. przez 24 lata pełnił funkcję technikum leśnego. Obecnie jest własnością prywatną.

Warto dodać, że pałac oraz park są wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa wielkopolskiego.

Źródło: Instagram @Travelovcy/pleszew.naszemiasto.pl

Zobacz także
Komentarze (9)