Trwa ładowanie...

Wyjątkowy czas na niebie. Pełnia Księżyca w deszczu spadających gwiazd

Ten tydzień będzie obfitował w atrakcyjne wydarzenia astronomiczne. Przed nami pełnia Różowego Księżyca oraz szczyt dwóch rojów meteorów. Na niebie można obserwować pi Puppidy oraz Lirydy.

Pełnia Księżyca zbiegnie się z dwoma rojami meteorów Pełnia Księżyca zbiegnie się z dwoma rojami meteorów Źródło: Adobe Stock, fot: JAKKAPAN JABJAINAI
d1h6flr
d1h6flr

Kwiecień to dobry moment na obserwację nocnego nieba. Ucieszą się zwłaszcza ci, którzy lubią obserwować spadające gwiazdy. Przed nami bowiem pełnia Księżyca, którą poprzedzi szczyt aktywności dwóch rojów meteorów.

Pełnia Różowego Księżyca

Wielkimi krokami zbliża się pełnia Księżyca. Już w środę 24 kwietnia na niebie zobaczymy tzw. Różowy Księżyc. Nazwa wywodzi się od rdzennych Amerykanów, którzy nazywali tak pełnię, podczas której tereny Ameryki Północnej porastały kwitnące na różowo floksy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS4

Nadchodząca pełnia nazywana jest również Pełnią Kiełkującej Trawy, Pełnią Jajeczną oraz Pełnią Rybną. Jej kulminacja nastąpi o godz. 1:51.

d1h6flr

Szczyt roju pi Puppidów oraz Lirydów

Nie będzie to jednak jedyne interesujące zdarzenie na kwietniowym niebie. Tuż przed Pełnią Różowego Księżyca niebo zajmie kulminacja dwóch rojów meteorów: pi Puppidów oraz Lirydów.

Lirydami nazywa się rój meteorów związany z kometą Thatchera. Ich aktywność wypada w okresie od 14 do 30 kwietnia, a maksimum ich widoczności na niebie odbywa się między 21-22 kwietnia. Meteory z roju Lirydów osiągają prędkość nawet do 49 km/s.

d1h6flr

Innym rojem meteorów, który będzie można podziwiać tuż przed kwietniową pełnią Księżyca są pi Puppidy. Ich największa aktywność przypada na 23-24 kwietnia. Te meteory są o wiele wolniejsze od Lirydów, bo osiągają prędkość ok. 18 km/s.

W obu przypadkach obserwowanie tego, co dzieje się na nocnym niebie może utrudniać zbliżający się do pełni Księżyc. Warto ułatwić sobie obserwację, udając się w ciemne, oddalone od sztucznych świateł miejsce. Tzw. spadające gwiazdy będą widoczne gołym okiem.

Źródło: TVN Meteo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1h6flr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h6flr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj