Z wyglądu przypomina zwykłą wronę. To niebezpieczny gatunek
Ten ptak z wyglądu do złudzenia przypomina popularną w Polsce wronę siwą. W rzeczywistości jest to jednak inwazyjny gatunek z Azji, który może stanowić zagrożenie. Choć w Polsce obserwowano jedynie pojedyncze osobniki, ich obecność budzi obawy.
Wrona orientalna (Corvus splendens) to ptak pochodzący z południowej Azji. Naturalnym środowiskiem wrony orientalnej są tereny takich państw jak Pakistan, Indie, Bangladesz, Sri Lanka, Malediwy, Nepal, Bhutan, Mjanma oraz południowe Chiny.
Gatunek ten lubi osiedlać się blisko siedzib ludzkich - w miastach, wsiach, portach, a także na otwartych obszarach leśnych. Obserwowano go nawet na wysokościach powyżej 4000 m n.p.m. w Himalajach.
Naukowcy zauważyli, że wrona orientalna coraz częściej pojawia się w Europie. Prawdopodobnie przedostaje się na nasze tereny transportem morskim - na statkach. W Polsce zaobserwowano już pojedyncze osobniki. Ich potencjalne osiedlenie się mogłoby zagrozić rodzimym gatunkom ptaków oraz lokalnym ekosystemom.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kierunek dostępny o każdej porze roku. "Bardzo szeroki wybór"
Charakterystyka wrony orientalnej
Wrona orientalna to średniej wielkości ptak z rodziny krukowatych, osiągający długość ciała ok. 40 cm. Charakteryzuje się ciemnym, błyszczącym upierzeniem z metalicznym połyskiem. W odróżnieniu od wrony siwej, jest smuklejsza i ma dłuższy ogon.
Zagrożenia dla ekosystemów
Wrona orientalna zagraża lokalnym ekosystemom poprzez konkurencję o miejsca gniazdowe i pokarm. Jest agresywna wobec innych ptaków, co prowadzi do spadku liczebności rodzimych gatunków. Jej styl życia określa się jako kleptopasożytnictwo (wykradanie pożywienia) wobec innych ptaków, co skutkuje ich wycofywaniem się z zajmowanych obszarów.
Ponadto gatunek ten przenosi patogeny, takie jak wirusy ptasiej grypy, choroby Newcastle i bakterie Salmonella oraz Mycoplasma gallisepticum, wywołujące śmiertelne choroby zwierząt.
Obecność w Polsce
Dotychczas w Polsce nie stwierdzono stałych populacji wrony orientalnej. Obserwowano jedynie pojedyncze przypadki, a gatunek ten nie wyprowadzał jeszcze lęgów na terenie kraju.
Źródło: Hub.pl