Trwa ładowanie...

Za oceanem ostrzegają przed podróżą do Europy

Mimo że w Europie jest coraz niespokojniej, mało komu w Polsce przychodzi na myśl zrezygnowanie z podróży do Paryża, Londynu czy Sztokholmu. Tymczasem Australia, Kanada i Stany Zjednoczone zaczynają przestrzegać swoich obywateli przed podróżami na Stary Kontynent. Które kraje znalazły się na ich listach?

Share
Za oceanem ostrzegają przed podróżą do Europy
Źródło: Shutterstock.com
d2x7z1q

Amerykańska lista jest skromna, ponieważ na rządowej stronie U.S. Passports & International Travel widnieje informacja o podwyższonym ryzyku podróży na Ukrainę (dotyczy terenów graniczących z Rosją)
i zagrożeniu na obszarze wielu regionów Turcji. Z kolei kanadyjskie MSZ, poza tymi dwoma krajami, wydała 11 kwietnia br. ostrzeżenia dotyczące Francji i Belgii, gdzie zagrożenie terrorystyczne utrzymuje się na wysokim poziomie. Na liście jest też miasto Lazarat w Albanii oraz Rosja.

Australijski wykaz potencjalnie niebezpiecznych krajów jest bardziej rozbudowany. Alerty dotyczą Macedonii i Mołdawii (m.in. ze względu na brak australijskich placówek dyplomatycznych oraz możliwe protesty w najbliższych miesiącach). Ponadto Australijczycy zalecają swoim obywatelom zachować ostrożność podczas podróży do Belgii, Francji oraz krajów skandynawskich. Informują, że na granicy duńsko-szwedzkiej są wzmożone kontrole w związku z zamachem w Sztokholmie z 7 kwietnia br. W przypadku Norwegii wskazują, że 8 kwietnia w centrum Oslo znaleziono ładunek wybuchowy. Według MSZ Australii należy uważać podczas podróży do Turcji, Kosowa, Rosji i Ukrainy.

Strona internetowa z której podróżni na całym świecie czerpią informacje

Warto wspomnieć, że na popularnej wśród podróżujących osób stronie travelalerts.com, która posiada aktualne informacje na temat zagrożeń na świecie, w ciągu ostatnich kilkunastu dni pojawiło się wiele miejsc w Europie. Wśród nich są Francja (Paryż), Norwegia (Oslo), Rosja (Petersburg, Moskwa), Szwecja (Sztokholm), Turcja (cały kraj) czy Wielka Brytania (Londyn, Belfast). We wszystkich tych lokalizacjach istnieje zagrożenie atakami terrorystycznymi. Na stronie można znaleźć też informacje, że powinno się unikać większych miast w Hiszpanii na czas Wielkanocy (także ze względu na możliwe ataki terrorystyczne) oraz by w najbliższym czasie omijać lotnisko w Belgradzie, stolicy Serbii. 8 kwietnia było tam zagrożenie wybuchem bomby.

d2x7z1q

Polskie MSZ

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w przypadku europejskich krajów kategoryczne odradza podróży do wschodniej oraz południowo-wschodniej Turcji i ostrzega przed podróżami do pozostałych regionów tego kraju. Drugim państwem na liście jest Ukraina. Informacja na stronie MSZ mówi o niesłabnącym napięciu w obwodach donieckim i ługańskim, gdzie utrzymuje się poważne zagrożenie dla ludności cywilnej.

d2x7z1q

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x7z1q
d2x7z1q