Zabierasz psa do lasu? Musisz o tym wiedzieć
"Las nie jest naturalnym środowiskiem dla psa. Dlatego powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo jego samego oraz żyjących w lesie dzikich zwierząt" - piszą w mediach społecznościowych Lasy Państwowe. Przy okazji Międzynarodowego Dnia Psa, który miał miejsce 1 lipca, przypominają o zasadach obowiązujących podczas przebywania z psem w zagajnikach.
W swoim ostatnim poście na Facebooku Lasy Państwowe opublikowały infografikę, opracowaną przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, która przedstawia wszystkie najważniejsze zasady związane z przebywaniem w lesie z naszymi ukochanymi czworonogami.
Bezpieczny pies w lesie
Na pierwszym miejscu powinniśmy zawsze stawiać bezpieczeństwo naszych pupili. Dlatego też Lasy Państwowe przypominają o kleszczach, na które mogą być narażone psy spacerujące po lasach. "Użyj preparatu odstraszającego kleszcze lub załóż psu specjalną obrożę. Po powrocie sprawdź, czy w sierści nie ma kleszczy" - czytamy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wakacje w Bułgarii. Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski
Bez względu na to, czy spacerujemy z psem po lesie, czy w jakimkolwiek innym miejscu, powinniśmy założyć naszemu pupilowi adresownik z jego imieniem i numerem telefonu do właściciela, na wypadek zgubienia się zwierzaka. Obowiązkowo trzeba zabrać ze sobą wodę i naczynie, z którego pies będzie mógł się napić.
Można słono zapłacić
Spacerując z psem w lesie, zawsze należy prowadzić go na smyczy. Pupil puszczony luzem może pogonić, a nawet zaatakować dzikie zwierzęta, które znajdują się w swoim domu. Z drugiej strony, więksi, dzicy mieszkańcy lasu też mogą stanowić niebezpieczeństwo dla psów. Ponadto, pies wyprowadzany bez smyczy może się zgubić lub wybiec na drogę, po której jeżdżą samochody.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Należy także pamiętać o tym, że za wypuszczanie psa w lesie bez smyczy, zgodnie z art. 166 Kodeksu Wykroczeń, grozi kara nagany lub grzywny od 20 do 5 tys. zł.
Źródło: Lasy Państwowe