Zagrożenie lawinowe w Tatrach. "Sytuacja będzie się pogarszała"
Intensywne opady śniegu oraz silny wiatr wywołały w Tatrach wzrost zagrożenia lawinowego. Ratownicy TOPR apelują o ostrożność do turystów, którzy przebywają obecnie w górach. Odradzane są wszelkie wędrówki powyżej górnej granicy lasu. W tym dwie najmocniej oblegane trasy turystyczne.
Ratownicy TOPR poinformowali, że w Tatrach obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Takie niebezpieczeństwo na górskich szlakach to nie przelewki, dlatego pracownicy pogotowia górskiego wystosowali apel do turystów.
"W związku z utrzymującymi się opadami śniegu wraz z mocnym wiatrem, sytuacja lawinowa w Tatrach nadal będzie się pogarszała. Apelujemy o zaniechanie działalności górskiej powyżej górnej granicy lasu! Odradzamy wycieczki drogą do schroniska przy Morskim Oku oraz Doliną Roztoki do Doliny Pięciu Stawów Polskich" – czytamy w komunikacie TOPR.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
Ratownicy TOPR apelują również do narciarzy
Ponadto tatrzańscy ratownicy apelują do narciarzy jeżdżących na Kasprowym Wierchu o pozostanie wyłącznie na przygotowanych trasach narciarskich w Kotle Gąsienicowym i Goryczkowym.
Nagminnie zdarza się, że narciarze wyjeżdżają tam na sąsiednie stoki – Beskidu w Dolinie Gąsienicowej czy Pośredniego Goryczkowego w Dolinie Goryczkowej. Są to jednak miejsca narażone na lawiny śnieżne, które mogą wyzwolić narciarze.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Niebezpiecznie na drodze do Morskiego Oka
W przypadku dużego zagrożenia lawinowego ryzykowne jest przejście, zazwyczaj bezpieczną i obleganą przez turystów, drogą do Morskiego Oka. Ten popularny szlak w kilku miejscach przecinają żleby, którymi mogą zejść duże lawiny.
Pierwszy z nich - Siwarny Żleb jest przy Wodogrzmotach Mickiewicza, kolejne powyżej Włosienicy - Żleb Żandarmerii i Biały Żleb opadające z grani Opalonego Wierchu oraz przy samym schronisku nad Morskim Okiem – Marchwiczny Żleb, z którego w lutym ubiegłego roku zeszła potężna lawina.
Zagrożenie lawinowe również w Pieninach
Lawin mogą spodziewać się również turyści, którzy ferie spędzają w Pieninach. Szczególnie narażeni są ci, którzy przebywają w miejscach blisko stromych stoków bezpośrednio pod ścianami skalnymi oraz wszelkich formacji wklęsłych, zwłaszcza tam gdzie wcześniej nastąpiła zwiększona akumulacja śniegu.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
"Uwagę szczególnie należy zwrócić na następujących odcinkach szlaków:
- szlak zielony ze Sromowiec Niżnych do Polany Kosarzyska,
- szlak niebieski od ruin Zamku Pienińskiego do Polany Wyrobek (miejsca, gdzie szlak trawersuje strome zbocza Góry Zamkowej i Masywu Trzech Koron),
- rejon Wąwozu Homole oraz Wąwozu Szopczańskiego" - czytamy w poście udostępnionym przez Grupę Podhalańską GOPR na Facebooku.
Źródło: PAP, WP Tuystyka