Zakopane - 75 lat praw miejskich
Banderia konna, zakopiańskie szkoły, instytucje, Związek Podhalan - to niektórzy uczestnicy I Miejskiego Korowodu, który w sobotę uświetnił obchody 75-tej rocznicy uzyskania praw miejskich przez Zakopane.
"Prezentujemy cały dorobek miasta z ostatnich 75-ciu lat, bo 75 lat temu Zakopane dostało prawa miejskie. Chcemy się wspólnie pokazać i docenić to, co w Zakopanem przez te lata się wydarzyło. Z historią naszego miasta związane są wspaniałe postaci artystów, twórców, naukowców, noblistów, którzy tutaj przebywali" - powiedział burmistrz Zakopanego, Janusz Majcher.
Korowód otworzyli górale grając na trombitach i banderia konna.
"To była mała osada, w której się nagle wszyscy zakochali odkryli jej piękno i tworzyli wielką tradycję" - przywoływał historię Zakopanego podczas imprezy aktor i konferansjer korowodu, Andrzej Grabowski.
Wśród uczestników korowodu były m.in. zakopiańskie szkoły, zakłady pracy, ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" i straż pożarna, która zaprezentowała zabytkowe konne wozy gaśnicze.
Duże zainteresowanie wzbudziło 36 sztandarów upamiętniających wybitne postaci związane z historią Zakopanego. Wśród nich byli: Jan Paweł II, Mariusz Zaruski, Jan Kasprowicz, Karol Szymanowski, Mieczysław Karłowicz, Helena Modrzejewska, Jan Krzeptowski "Sabała", Antoni Kenar, Franciszek Marduła, Władysław Hasior. Autorami sztandarów są zakopiańscy artyści, Ewa Dyakowska-Berbera i Karol Gąsienica - Szostak.
"Oni tworzyli wielką historię i wielką legendę tego miasta" - powiedział Grabowski.
Oprawę artystyczną zapewnił teatr "Witkacego" przywołując klimat sprzed 75 lat. Korowodowi towarzyszyła orkiestra teatru oraz górale grający na dudach podhalańskich.
"Jesteśmy świadkami wielkiego święta nie tylko tego miasta, ale i wielkiej tradycji, legendy, święto ludzi, którzy tworzyli tę legendę, niezwykłą historię tego miasta. Korowód pokazał wielkie bogactwo kulturowe, wielką różnorodność tego miasta" - powiedział dziennikarzom dyrektor teatru "Witkacego" i reżyser korowodu, Andrzej Dziuk.
Korowód spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony mieszkańców Zakopanego. "Bardzo podobał mi się korowód i mam nadzieję, że na stałe wpisze się w kalendarz miejskich imprez" - powiedziała PAP mieszkanka Zakopanego, która z całą rodziną podziwiała przemarsz.
Na zakończenie korowodu na zakopiańskim stadionie COS odbył się koncert zespołu Zakopower. Zgromadził sporą widownię, która na zakończenie podziwiała pokaz sztucznych ogni.
Pierwsze wzmianki w literaturze o osadzie pasterskiej Zakopane pochodzą z drugiej połowy XIV wieku. Początkowo wieś była własnością króla, a w 1772 roku została zagarnięta przez cesarsko - królewski skarb austriacki. W 1824 roku dobra Zakopiańskie wraz z częścią Tatr kupiła rodzina Homolacsów. Za ich panowania rozwijały się głównie Kuźnice, za sprawą znajdującego się tam zakładu metalurgicznego.
W 1873 roku powstało Towarzystwo Tatrzańskie, któremu przewodził warszawski lekarz Tytus Chałubiński, przyrodnik i pionier taternictwa, aktywnie promujący Zakopane. Wzrosło wówczas zainteresowanie Zakopanem zarówno pod względem turystycznym i uzdrowiskowym. Trzy lata później miejscowość uzyskała statut uzdrowiska.
Dobra zakopiańskie wraz ze znaczną częścią Tatr Polskich zakupił w 1889 roku Władysław Zamoyski, właściciel dóbr kórnickich w Wielkopolsce.
Hrabia Zamoyski ograniczył wyręby lasów zakopiańskich oraz nakazał intensywne zalesienie tych terenów. Przyczynił się również do zbudowania kolei do Zakopanego.
Po I wojnie światowej, gdy Polska odzyskała niepodległość, hrabia Zamoyski zapisał cały majątek w formie fundacji narodowi.
Na przełomie wieków XIX i XX nastąpił rozwój Zakopanego. Powstało wówczas wiele sanatoriów i pensjonatów. Przybywało tu wielu turystów z całej Polski; szczególnie świat artystyczny upodobał sobie Zakopane.
Dynamiczny rozwój Zakopanego trwał nieprzerwanie również w latach międzywojennych. Zbudowano skocznię narciarską i kolej linową na Kasprowy Wierch. Dwukrotnie w latach 1929 i 1939 odbyły się tu Narciarskie Mistrzostwa Świata FIS.
18 października 1933 roku Zakopane otrzymało prawa miejskie.
Obecnie Zakopane liczy 30 tysięcy mieszkańców. Jest siedzibą Powiatu Tatrzańskiego. Rocznie odwiedza miasto ponad trzy miliony turystów.