Zamykają część szlaków. Powód jest jeden
Od 15 marca do końca maja zamknięta będzie część szlaków turystycznych w Karkonoszach. Zmiany zostaną wprowadzone zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie. Jaki jest powód?
13.03.2024 | aktual.: 13.03.2024 13:43
Karkonoski Park Narodowy przypomina, że wiosna jest kluczowym okresem dla godów i wychowania kolejnego pokolenia cietrzewi oraz sokołów wędrownych. Właśnie ze względu na okres lęgowy tych gatunków, część szlaków zostanie zamknięta.
Zamknięte szlaki
Cietrzew i sokół wędrowny są w Polsce objęte ścisłą ochroną. Wiosna to dla nich okres godowy, dlatego co roku w tym czasie Karkonoski Park Narodowy zamyka fragmenty szlaków turystycznych, aby nie niepokoić ptaków.
Planując wycieczkę w Karkonosze, warto wiedzieć, na które szlaki nie wejdziemy od 15 marca do końca maja. Zamknięte zostaną: szlak zielony od Mokrego Rozdroża przez Śnieżne Kotły do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem; szlak niebieski na odcinku Przełęczy Okraj przez Czoło i Kowarski Grzbiet do Skalnego Stołu; szlak zielony z Polany przez morenę Kotła Wielkiego Stawu do grzbietowego szlaku czerwonego; szlak niebieski na odcinku przez Kocioł Małego Stawu od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia; szlak żółty od Mokrego Rozdroża powyżej schroniska Pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów; szlak zielony od Czarnego Kotła Jagniątkowskiego do szlaku czarnego, Petrówki, do rozdroża Bażynowe Skały; szlak zielony, Droga nad Reglami od Pielgrzymów do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym, czyli Rozdroża Pod Małym Szyszakiem w rejonie schroniska Odrodzenie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj też: Pokazali zdjęcie z polskiego lasu. "Nie widziałam wcześniej takich ślicznych dziwadełek"
Zamknięte fragmenty szlaków zostały oznakowane tabliczkami z sylwetką cietrzewia lub sokoła.
Cietrzewie w Polsce
Temat cietrzewi został podjęty także na facebookowym profilu Tatrzańskiego Parku Narodowego. "Cietrzewie są bardzo płochliwe i jednocześnie bardzo przywiązane do swoich ostoi. Zimę spędzają w jamkach, które wykopują w śniegu. Mogą tam przebywać nawet do 23 godzin na dobę, z przerwą jedynie na żerowanie. Płoszenie naraża ptaki na utratę energii w mroźne dni" - czytamy we wpisie TPN.
Przyrodnicy z TPN przypominają, jak zachować się wiosną na terenie parku narodowego, kiedy trwa okres lęgowy cietrzewi. Po pierwsze należy poruszać się wyłącznie po szlakach, a czas między zmierzchem a świtem zostawić wyłącznie dla zwierząt. "Daj ptakom przestrzeń na zaloty - zaczynają je wiosną, jeszcze przed wschodem słońca" - pouczają przyrodnicy.
Źródło: Karkonoski Park Narodowy/Tatrzański Park Narodowy