Trwa ładowanie...
ycipk-c29icr

Zasada "dowód za narty" wciąż aktualna. Ustrzeż się przed kradzieżą tożsamości

Ryzyko związane z kradzieżą tożsamości wciąż nie dociera do właścicieli wypożyczalni sprzętu narciarskiego. I w tym sezonie nie brakuje miejsc, w których narty wypożyczymy wyłącznie "na dowód". Zostawianie tak ważnego dokumentu na stoku może mieć przykre konsekwencje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mając odrobinę praktycznych informacji możemy uchronić się przed kradzieżą tożsamości
Mając odrobinę praktycznych informacji możemy uchronić się przed kradzieżą tożsamości (Shutterstock.com)
ycipk-c29icr

Kopiowanie, skanowanie, bądź fotografowanie cudzego dowodu tożsamości powinno być surowo zakazane. Dostęp do danych osobowych osoby trzeciej może w bardzo prosty sposób uczynić z niej tzw. "słupa" i posłużyć do zaciągnięcia na nią pożyczki lub kredytu.

Urząd Ochrony Danych Osobowych przestrzega przed nieprzemyślanym udostępnianiem swoich danych: "urzędy czy firmy – np. gdy zawieramy umowę lub załatwiamy urzędową sprawę – mają prawo zażądać wglądu do niego (dowodu osobistego – red.), aby potwierdzić nasze dane. Nie powinny jednak go kopiować, a my godzić się na takie praktyki." – czytamy na portalu "Bankier.pl".

Turyści tłumnie przybywający do popularnych ośrodków narciarskich nie myślą o zagrożeniu, a przedsiębiorcy, mimo obowiązującego RODO, wciąż korzystają z tego rodzaju zabezpieczenia przed kradzieżą sprzętu. Często kierują się też zasadą "bez dowodu nie wypożyczamy sprzętu".

ycipk-c29icr

Zamiast zostawiać dowód osobisty na stoku, turyści powinni być świadomi innych możliwych rozwiązań, ponieważ zgodnie ze stanowiskiem UODO w tej sprawie, nikt - zgodnie z prawem - nie może od nas wymagać, abyśmy zostawili dokument tożsamości. W zamian za to, w ramach zabezpieczenia możemy zaproponować inne rozwiązania, np.:

- pozostawienie kaucji, będącej gwarancją zwrócenia wypożyczonych rzeczy,
- spisanie niezbędnych danych z dokumentu tożsamości (ale nie skanowanie dokumentu),
- zamazanie danych, które wykraczają poza dopuszczalny zakres w sytuacji kserokopii dokumentu.

Źródło: Bankier.pl

ycipk-c29icr

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Odnalazł swoją kamerę GoPro 3 lata po ryzykownym skoku na nartach

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-c29icr

ycipk-c29icr
ycipk-c29icr