Trwa ładowanie...

Zdumiewające i rzadkie zjawisko. To "lodowe włosy"

Leśnicy po raz kolejny podzielili się interesującym zdjęciem. To, co na nim widać na pierwszy rzut oka przypomina włosy, watę lub śnieg. Jednak geneza powstania takich "lodowych włosów" jest o wiele bardziej skomplikowana, niż może się wydawać.

Share
"Lodowe włosy"
"Lodowe włosy" Źródło: Adobe Stock, fot: ©Wirestock - stock.adobe.com
d2xk9ff

"Wszyscy dzisiaj od rana tylko śnieg i śnieg. Koniec listopada, mrozem zawiało, to i śnieg spadł. Trudno się dziwić. My mamy dla Was coś znacznie ciekawszego - lodowe włosy lub - jak kto woli - lodową watę. Wiecie, co to naprawdę jest?" - czytamy we wpisie Lasów Państwowych opublikowanym na Twitterze. Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta.

Jak powstają "lodowe włosy"?

Żeby powstał taki piękny lodowy twór, musi zostać spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim potrzebna jest temperatura poniżej zera st. C. oraz wysoka wilgotność powietrza. Co więcej, konieczny jest udział grzybów, które znajdują się w martwym, gnijącym drewnie - to właśnie one są najważniejsze.

d2xk9ff

Obecność grzybów z gatunku Exidiopsis wpływa na spowolnienie procesu krystalizacji. W efekcie woda, zamarzając, tworzy podłużne i bardzo cienkie kształty przypominające z wyglądu siwe włosy. Ciekawostką jest, że natychmiast po dotknięciu dłonią "lodowa wata" roztapia się.

Warto wspomnieć, że zjawisko po raz pierwszy zaobserwowano już 1918 roku, ale naukowcy dopiero całkiem niedawno dokładnie poznali proces jego powstawania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Najdziwniejsze grzyby, które można znaleźć jesienią

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d2xk9ff

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xk9ff
d2xk9ff