Trwa ładowanie...

Zdumiewające i rzadkie zjawisko. To "lodowe włosy"

Leśnicy po raz kolejny podzielili się interesującym zdjęciem. To, co na nim widać na pierwszy rzut oka przypomina włosy, watę lub śnieg. Jednak geneza powstania takich "lodowych włosów" jest o wiele bardziej skomplikowana, niż może się wydawać.

"Lodowe włosy" "Lodowe włosy" Źródło: Adobe Stock, fot: ©Wirestock - stock.adobe.com
dbsg9w4
dbsg9w4

"Wszyscy dzisiaj od rana tylko śnieg i śnieg. Koniec listopada, mrozem zawiało, to i śnieg spadł. Trudno się dziwić. My mamy dla Was coś znacznie ciekawszego - lodowe włosy lub - jak kto woli - lodową watę. Wiecie, co to naprawdę jest?" - czytamy we wpisie Lasów Państwowych opublikowanym na Twitterze. Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta.

Jak powstają "lodowe włosy"?

Żeby powstał taki piękny lodowy twór, musi zostać spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim potrzebna jest temperatura poniżej zera st. C. oraz wysoka wilgotność powietrza. Co więcej, konieczny jest udział grzybów, które znajdują się w martwym, gnijącym drewnie - to właśnie one są najważniejsze.

Obecność grzybów z gatunku Exidiopsis wpływa na spowolnienie procesu krystalizacji. W efekcie woda, zamarzając, tworzy podłużne i bardzo cienkie kształty przypominające z wyglądu siwe włosy. Ciekawostką jest, że natychmiast po dotknięciu dłonią "lodowa wata" roztapia się.

Warto wspomnieć, że zjawisko po raz pierwszy zaobserwowano już 1918 roku, ale naukowcy dopiero całkiem niedawno dokładnie poznali proces jego powstawania.

dbsg9w4
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Najdziwniejsze grzyby, które można znaleźć jesienią

dbsg9w4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbsg9w4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj