Trwa ładowanie...
d2i3sp7

Zmarła izraelska stewardesa. Przyczyną był groźny wirus

Stewardesa poczuła się źle na pokładzie samolotu izraelskiej linii El Al, lecącego z Nowego Jorku do Tel Awiwu. Po wylądowaniu od razu trafiła do szpitala, gdzie przebywała w śpiączce przez kilka miesięcy. Niestety zmarła, a przyczyną była choroba, którą uważano za prawie pokonaną we współczesnej medycynie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Od razu po wylądowaniu kobietę przewieziono do szpitala
Od razu po wylądowaniu kobietę przewieziono do szpitala (Shutterstock.com)
d2i3sp7

Linia lotnicza potwierdziła, że 43-letnia kobieta zmarła z powodu odry. Stewardesa poczuła się źle podczas kwietniowego lotu, ale nie wiadomo, gdzie się zaraziła, gdyż choroba ta przez 8-12 dni nie daje zupełnie żadnych objawów. W wyniku powikłań kobieta doznała uszkodzeń mózgu i zapadła w śpiączkę, a po paru miesiącach zmarła.

Pasażerom, którzy byli wtedy na pokładzie, kazano obserwować swój stan zdrowia. Przewoźnik wydał komunikat, aby w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów od razu udać się do lekarza.

   Shutterstock.com
(Shutterstock.com)

Jest to w ostatnim czasie trzeci przypadek śmierci w Izraelu z powodu odry. Przez wiele lat bowiem chorobę tę uznawano za pokonaną, głównie dzięki systemowi szczepień. Jednak pod koniec ubiegłego roku w Jerozolimie zmarły 18-miesięczne dziecko i 82-letnia kobieta – pierwsze od 15 lat ofiary tej choroby.

d2i3sp7

Podobna tendencja ma miejsce na całym świecie. Gdy w 2000 r. Stany Zjednoczone ogłosiły, że w końcu pokonały odrę, wtedy nastąpił wzrost zachorowalności, a w Europie liczba przypadków potroiła się od 2017 r.

Do objawów odry należą m.in. wysoka gorączka, suchy kaszel, przekrwione oczy, światłowstręt czy czerwoną wysypka. Najskuteczniejszą ochroną są szczepienia, które w Polsce wykonuje się w wieku dziecięcym w dwóch dawkach. Pierwszą podaje się w 13-15 miesiącu życia, a drugą w wieku 6 lat (do tego roku druga dawka podawana była 10-letnim dzieciom).

Należy pamiętać, że odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych i choć często nazywana jest "chorobą wieku dziecięcego", to zachorować mogą na nią także dorośli.

d2i3sp7

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Odra atakuje Polaków. Tak źle jeszcze nie było

d2i3sp7

Podziel się opinią

Share
d2i3sp7
d2i3sp7