Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?
Wraz z rozpoczęciem jesieni czujemy, że nieuchronnie zbliża się czas, gdy dzień jest wyjątkowo krótki. Na razie zachód słońca jest jeszcze po godz. 18, ale z każdym dniem wypada on parę minut szybciej. Proces ten przyspieszy też zmiana czasu na zimowy, która czeka nas w październiku. Kiedy dokładnie?
Praktykę zmiany czasu przyjęła w 1973 roku - po kryzysie naftowym - większość państw rozwiniętych gospodarczo, a od 1996 roku jest ona uregulowana prawem Unii Europejskiej.
Aktualnie czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie, m.in. prawie we wszystkich państwach w Europie. Takie działanie ma spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego.
Jak długo jeszcze będziemy przestawiać zegarki?
W 2019 roku w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie dotyczące zniesienia obowiązku zmiany czasu, a nowa dyrektywa miała obowiązywać już od marca 2021 roku. Jednak prace nad tym tematem zostały wstrzymane m.in. ze względu na pandemię COVID-19.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". W Tajlandii żyje jak król. W Polsce o takich luksusach mógłby tylko pomarzyć
Unia Europejska zaleciła, aby kraje członkowskie kontynuowały swoje regulacje dotyczące czasu letniego i zimowego przez pięć kolejnych lat, czyli w latach 2022-2026.
W Polsce aktualnie obowiązuje rozporządzenie, które reguluje zmiany czasu do października 2026 r., czyli potrwają one jeszcze co najmniej trzy lata. Sama data jest zmienna, ale zawsze następuje to w ostatni weekend października.
W tym roku zegarki należy przestawić w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października. O godz. 3 nad ranem wskazówki należy przesunąć do tyłu, czyli na godz. 2.
Tym sposobem zyskamy dodatkową godzinę snu, co docenia wiele osób, ale dzień będzie krótszy i zdecydowanie szybciej będzie się robić ciemno.
Przykładowo 27 października zachód słońca przypada na godz. 17:17, a dwa dni później - 29 października będzie on o godz. 16:13, więc ciemno będzie już dość wcześnie.