Zmiany we Francji. Dotkną wynajmujących mieszkania turystom
Ustawa, nad którą debatowano od maja br., została właśnie zatwierdzona przez francuski parlament. Zmieni ona zasady dotyczące krótkoterminowego wynajmu mieszkań turystycznych, takich jak te oferowane przez Airbnb.
Francuski parlament zatwierdził w czwartek 7 listopada br. ustawę zmieniającą zasady podatkowe dotyczące krótkoterminowego wynajmu. Nowe przepisy obniżają ulgę podatkową z 71 proc. do 50 proc. dla mieszkań posiadających klasyfikację gwiazdkową od 1 do 5.
Zmiany we Francji
Ustawa, nad którą debatowano od pół roku, ma na celu wyeliminowanie luk podatkowych, które sprawiały, że krótkoterminowy wynajem był korzystniejszy niż tradycyjne wynajmowanie mieszkań na dłuższy okres. Dla mieszkań bez klasyfikacji ulga podatkowa zostanie zmniejszona z 50 proc. do 30 proc. Zmniejszenie ulgi oznacza płacenie wyższych podatków. Pozostaje pytanie, czy będzie to miało odzwierciedlenie w kwotach, za które właściciele mieszkań wynajmują te turystom.
Dodatkowo, nowa ustawa umożliwia merom miast skrócenie maksymalnego okresu wynajmu głównego mieszkania dla turystów przez platformy z 120 dni do 90 dni w roku. Gminy będą także mogły ustalać limity liczby umeblowanych mieszkań dla turystów w lokalnych planach urbanistycznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
Regulacje na rynku wynajmu turystycznego
Nie jest jednak pewne, ile gmin zdecyduje się skorzystać z tych możliwości; dotychczas ograniczenia wprowadziło 350 z ponad 4000 gmin, które miały taką możliwość. Współautor ustawy, Inaki Echaniz, zaznaczył, że ustawa jest jednak konieczna, nie po to, aby czegoś zakazać, lecz uregulować rynek wynajmu turystycznego.
W ciągu ostatnich ośmiu lat liczba mieszkań dostępnych dla turystów wzrosła z 300 tys. do 1,2 mln, co zbiega się z obecnym kryzysem na rynku mieszkaniowym. Francja pozostaje drugim największym rynkiem dla platformy Airbnb.