Znikają w ekspresowym tempie. Tej atrakcji już nie uświadczysz
W ciągu ostatniego roku norweskie lodowce straciły aż do 10% swojej grubości. Naukowcy alarmują, że tak szybkie tempo topnienia nie było obserwowane nigdy wcześniej. Winę ponoszą bezśnieżne zimy i coraz gorętsze lata. Najbardziej zagrożone są lodowce na północy kraju.
Lodowiec Nigardsbreen w regionie Sogn og Fjordane w Norwegii, znany z malowniczego zejścia wprost do jeziora, cofnął się w 2023 r. o 42 metry, ukrywając się za skalistymi zboczami gór.
Jeszcze rok temu tysiące turystów podpływało łodziami pod czoło lodowca, aby podziwiać spotkanie lodu z wodą. Tegoroczne upalne lato ostatecznie przekreśliło tę możliwość.
Lodowce topnieją szybciej niż kiedykolwiek
Norweska Agencja Zasobów Wodnych i Energetycznych (NVE) opublikowała najnowsze dane, które wskazują na bezprecedensowe tempo topnienia lodowców.
- Głównym problemem są niskie opady śniegu zimą oraz postępujące za nią upalne lato. Najbardziej dramatyczne zmiany dostrzegamy na północy. Zimą akumuluje się mniej śniegu i lodu niż topnieje latem – mówi Liss Andreassen, glacjolożka w NVE.
Najbardziej dotknięty jest lodowiec Engabreen w regionie Nordland, który w 2023 r. cofnął się o 83 metry, co stanowi jedną piątą cofania zanotowanego od 2014 r. Również lodowce Austre Okstindbreen w Nordland i Steindalsbreen w Troms skróciły się odpowiednio o 80 i 75 m. Problem nie omija też lodowców w południowej Norwegii.
Wszystko przez brak śniegu i upalne lata
Do niedawna zachodnia Norwegia była bezpiecznym schronieniem dla lodowców dzięki obfitym opadom śniegu przynoszonym przez wilgotne wiatry znad Atlantyku. Jednak od 2020 r. zimowe opady są znacznie mniejsze, a lata przychodzą wcześniej, są gorętsze i trwają dłużej. Efektem jest przyspieszone topnienie pokrywy lodowej.
Lodowiec Hardangerjøkulen, znany z filmu "Gwiezdne Wojny: Imperium kontratakuje", również ulega szybkiemu topnieniu. Grubość lodu w miejscach, gdzie kręcono film, zmniejszyła się od początku XXI w o 15 m, a czoło lodowca cofnęło się o ponad 460 m.
- Każdy z naszych lodowców stracił w ciągu ostatnich dziesięciu lat średnio 200 m długości i ten proces będzie nadal trwać – stwierdza Hallgeir Elvehoy, naukowiec z NVE.
2025 będzie Światowym Rokiem Ochrony Lodowców
W odpowiedzi na te alarmujące dane UNESCO i Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ogłosiły rok 2025 Światowym Rokiem Ochrony Lodowców. Od przyszłego roku 21 marca będzie obchodzony jako Dzień Lodowców.
Tymczasem naukowcy z Rice University w Houston sporządzili listę "ofiar katastrofy klimatycznej" – lodowców, które zniknęły już z powierzchni Ziemi. Z Norwegii trafiły na nią Breifonn i Juvfonne, gdzie w 2017 r. odkryto najstarszy lód w kontynentalnej Europie, liczący 7600 lat.
Informacje te podała Polska Agencja Prasowa, powołując się na dane Norweskiej Agencji Zasobów Wodnych i Energetycznych.