Trwa ładowanie...
d1kp1x6

Pola ryżowe w Chinach istniały już w epoce kamiennej

Naukowcy, badający ślady uprawy roślin w Chinach przed tysiącami lat, doszli do wniosku, że kultywacja ryżu na wielka skalę rozpoczęła się tam ponad 7700 lat temu. Wyniki tych badań opublikowane zostały w magazynie Nature.

d1kp1x6
d1kp1x6

_ Naukowcy, badający ślady uprawy roślin w Chinach przed tysiącami lat, doszli do wniosku, że kultywacja ryżu na wielka skalę rozpoczęła się tam ponad 7700 lat temu. Wyniki tych badań opublikowane zostały w magazynie Nature. _

Analiza osadów, pochodzących ze stanowiska Kuahuqiao u ujścia rzeki Jangcy w pobliżu Hangzhou, doprowadziła do odkrycia najstarszych w Chinach śladów oddziaływania człowieka na środowisko i dokonywania w nim zmian na dużą skalę.

W badanym rejonie już w epoce kamiennej (ponad 7700 lat temu) powstawały ryżowe pola uprawne. Tworzono je przez wypalanie drzew na nadbrzeżnych mokradłach w delcie rzeki oraz budowanie grobli, zatrzymujących wodę morską, pojawiającą się w związku z ruchami pływowymi wód Morza Wschodniochińskiego.

Jak ocenił Gary Crawford, antropolog z Uniwersytetu Toronto, wyniki badań wyjaśniają sposób, w jaki człowiek zmieniał środowisko, aktywnie ingerując w otoczenie, dostosowując je do potrzeb rolniczego trybu życia i wspomagając wzrost wysoko- wydajnych roślin uprawnych.

Zdaniem archeologa Li Liu z australijskiego Uniwersytetu La Trobe w Wiktorii, na podstawie danych pochodzących ze stanowiska Kuahuqiao, można dokonać ekstrapolacji wstecz do czasów pierwszych w Chinach prób domowej uprawy ryżu.

Naukowcy sądzą, że miały one miejsce prawdopodobnie około 10 tys. lat temu, co oznacza, że są zbieżne z początkiem rozwoju rolnictwa na terenach Środkowego Wschodu.

Według Dolores Piperno z Instytutu Badań Tropikalnych w Panamie, wyniki badań wskazują też, że proces pełnego opanowania rolnictwa i wykorzystania przez człowieka roślin uprawnych jest dłuższy, niż dotąd sądzono.

(PAP) jot/kap/

d1kp1x6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kp1x6