Niezwykłe odkrycie na Antarktydzie. Znaleziono tam największy na Ziemi kanion

Na Antarktydzie, najmniej znanym ludziom kontynencie, naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia. Znaleźli kanion, który jest dwa razy większy od dotychczasowego lidera - Wielkiego Kanionu w Kolorado. Uczeni podkreślają, że to dopiero początek zaawansowanych badań.

Niezwykłe odkrycie na Antarktydzie. Znaleziono tam największy na Ziemi kanion
Źródło zdjęć: © xily / Shutterstock.com

Antarktyda, kontynent położony wokół południowego bieguna kuli ziemskiej, jest w 98 proc. pokryty lodem, zaś jej grubość szacuje się na ok. 3 km. Zamarznięty obszar na naszym globie zajmuje powierzchnię niemal 14 mln km kw., co daje mu 5. pozycję na świecie (po Azji, Afryce i obu Amerykach). Występują tam jedynie nieliczne gatunki flory, zwierzęta wodne i ptaki. Miejsce to jest praktycznie niezamieszkane - okresowo przebywają tam jedynie pracownicy 37 stacji badawczych lub podróżnicy.

W drugiej połowie stycznia 2016 r. grupa naukowców z m.in. Wielkiej Brytanii, USA, Chin i Australii dokonała niezwykłego odkrycia - największego na świecie kanionu. Udało im się to dzięki analizie zdjęć satelitarnych zgromadzonych przez NASA, ESA i US National Snow and Ice Data Center. Przełom znajduje się we wschodniej części Antarktydy, w jednym z najbardziej tajemniczych miejsc na globie - Ziemi Księżniczki Elżbiety, która leży w regionie pomiędzy Ziemią Mac Robertsona a Ziemią Wilhelma II. Z racji rzadko przeprowadzanych badań na tym obszarze, nazywany jest on "biegunem niewiedzy". Badacze informują, że znaleziony przez nich wąwóz jest dwa razy większy od Wielkiego Kanionu Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Wyjaśniają także, że nowe znalezisko składa się z wielu wgłębień o nieregularnych kształtach. Łącznie mają tysiąc kilometrów szerokości, zaś w niektórych miejscach głębokość sięga 1 km. Nad kanionem znajduje się kilkukilometrowa warstwa lodu.

To nie jedyne okrycie naukowców. Według autorów badania kaniony mogą być połączone z jeziorem podlodowcowym. Twierdzą, że nieodkryty dotychczas akwen może mieć powierzchnię 12,5 km kw. Uczeni podkreślają, że to nie koniec badań. Kolejne obejmą obserwacje prowadzone z samolotu -przy użyciu zaawansowanych technologii będą dokonywać analizy obrazu. Jedna z metod to _ RES _, wykorzystująca georadar. Polega na wysyłaniu fal radiowych, które odbijając się od powierzchni, tworzą wzór, na podstawie którego można opracować mapę ukształtowania terenu.

Antarktyda to jedyny kontynent, na którym nie ma żadnego państwa. Istnieje też duża szansa, że to się nie zmieni, gdyż cały jej obszar został objęty zapisami traktatu antarktycznego. Jego nadrzędnym celem jest leżące w interesie całej ludzkości zapewnienie wykorzystania Antarktydy jedynie do celów pokojowych, tak, aby nigdy nie stała się ona przyczyną międzynarodowych konfliktów.
\

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)