Każdy podróżnik powinien odwiedzić to miejsce. Są tam pamiątki z całego świata
Jest takie miejsce na mapie Torunia, które powinien odwiedzić każdy, kto kocha podróżować. Mowa o Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, w którym znajdują się nie tylko pamiątki po tym jednym z najsłynniejszych i najbardziej znanych polskich podróżników, ale także wiele interesujących eksponatów ze wszystkich zakątków globu, w których gościł ten słynny Torunianin.
Jak powstało Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika?
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika jest jednym z pięciu oddziałów Muzeum Okręgowego w Toruniu. Mieści się w centrum miasta, w starej kamienicy przy ul. Franciszkańskiej 9/11. Muzeum powstało w 1999 r. To właśnie wtedy Elżbieta Dzikowska, życiowa partnerka Tony’ego Halika podarowała miastu najcenniejsze pamiątki po słynnym podróżniku, pochodzące z jego wypraw po całym świecie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ich wręczenie w prezencie właśnie temu miastu było podyktowane faktem, że to właśnie z Torunia pochodził Tony Halik. Władze miasta w 2000 r. umieściły te eksponaty w zabytkowym spichlerzu, który został poddany gruntownemu remontowi i modernizacji w celu przekształceniu go w pełnoprawne muzeum. Tak właśnie powstało Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, którego uroczysta inauguracja odbyła się w 2003 r. W kolejnych latach muzeum było dalej rozbudowywane, a jego zbiory powiększane.
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika jest czynne w sezonie turystycznym od wtorku do niedzieli, w godzinach od 12 do 18. Od 1 października do 30 kwietnia można je zwiedzać w godzinach od 10 do 16. Wstęp jest płatny, a bilety dostępne do kupienia w cenie 28 zł (normalny) i 23 zł (ulgowy). Do Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika warto wybrać się szczególnie w środę, gdyż jest to jedyny dzień w tygodniu, kiedy muzeum można zwiedzać za darmo!
Eksponaty z całego świata w Muzeum Podróżników
Obecnie zbiory Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika obejmują ponad 500 różnych eksponatów pochodzących ze wszystkich, oprócz Antarktydy, kontynentów, które w ciągu swojego życia odwiedził Tony Halik. Są to wyjątkowe i bardzo zróżnicowane zbiory, w których znajdziemy przedmioty o bardzo różnym charakterze. Wiele z dostępnych w muzeum eksponatów pochodzi z programu telewizyjnego "Pieprz i Wanilia", który podróżnicza para prowadziła wspólnie w latach 90-tych XX w.
Wśród eksponatów znaleźć można m. in. ceramikę, broń, skóry zwierząt, nakrycia głowy, a także pamiątki o osobistym charakterze, związane z życiem i podróżniczymi pasjami Tony’ego Halika – dyplomy, legitymacje, a także metrykę urodzenia słynnego podróżnika. Każdy eksponat jest opisany, przez co na jego podstawie turyści mogą dowiedzieć się nowych, ciekawych rzeczy na jego temat oraz miejscu jego pochodzenia.
Tony Halik i jego podróżnicza pasja
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika jest w całości poświęcone podróżniczej pasji Tony’ego Halika, którą dzielił wraz ze swoją partnerką Elżbietą Dzikowską. To ich wspólne podróże oraz pasja odkrywania nowych kultur i zakątków świata stanowią swoistą kwintesencję całego muzeum.
Gdyby nie oni, muzeum nigdy by nie powstało, nic więc dziwnego, że cześć zbiorów jest poświęconych właśnie podróżniczej parze. Zarówno eksponaty, informacje i ciekawostki na temat miejsc ich pochodzenia, jak i wspomnienia oraz prywatne pamiątki wzajemnie się uzupełniają i tworzą unikalne zbiory, których próżno szukać w innych muzeach poświęconych podróżnictwu.
W Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika odbywają się także wystawy tematyczne. Pierwsza z nich została zorganizowana z okazji otwarcia muzeum w 2003 r. i nosiła tytuł "Tony Halik. Urodziny dla przygody". W 2013 r. po otwarciu nowej części muzeum zorganizowana została kolejna wystawa zatytułowana tym razem "Pasja Podróżowania". Z okazji 100. rocznicy urodzin Tony’ego Halika odbyła się natomiast uroczysta wystawa pt. "Tu byłem". W jej ramach można bliżej poznać zarówno słynnego podróżnika, jak i dowiedzieć się, jak dawniej wyglądało podróżowanie.