Trwa ładowanie...

50 miejsc nie z tej ziemi, a wśród nich polski cud natury

Lonely Planet – wydawca słynnych przewodników - opublikował właśnie książkę, w której znalazło się 50 najbardziej zdumiewających cudów natury. Niektóre wyglądają jakby były nie z tej ziemi. Możemy być z siebie dumni, bo na kartach albumu znalazło się jedno miejsce z Polski.

50 miejsc nie z tej ziemi, a wśród nich polski cud naturyŹródło: Shutterstock.com
d3nglju
d3nglju

Eksperci Lonely Planet wyróżnili zarówno doskonale znane, jak i te mniej popularne miejsca lub zjawiska. Główna zasada, jaka przyświecała im przy wyborze – to dzieła matki natury.

Album nosi tytuł "50 natural wonders to blow your mind", co w wolnym tłumaczeniu oznacza 50 cudów natury, które się nie mieszczą w głowie, albo po prostu rozwalają system.

Wielka Rafa Koralowa w Australii. Shutterstock.com
Wielka Rafa Koralowa w Australii. Źródło: Shutterstock.com, fot: Jag_cz

W albumie nie ma więc nowoczesnych miast, parków rozrywki, muzeów czy klimatycznych starówek. Są za to podziemne systemy jaskiń, dzikie pustynie, zapierające dech w piersiach wodospady czy pięknie położone wyspy.

d3nglju

Na liście znalazły się m.in.: Wielki Kanion w Arizonie, grecka wyspa Santorini, solnisko Salar de Uyuni w Boliwii, Zorza Polarna na Grenlandii, Wielka Rafa Koralowa w Australii, Mount Everest na granicy Nepalu i Chin oraz polski Krzywy Las.

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY

Sosnowy bór o zdumiewających kształtach znajduje się pod Gryfinem. Składa się z ponad 400 identycznie wygiętych drzew, które zostały posadzone tuż przed II wojną światową. Istnieje wiele tajemniczych teorii na temat tego, jak powstały, najbardziej prawdopodobna wersja mówi, że kształtowane były tak na cele stolarskie. Swego czasu były wykorzystywane do budowy mebli, łodzi czy sań.

Lonely Planet
Źródło: Lonely Planet

Album kosztuje 7 funtów (ok. 33 zł) i ma 128 stron. Żeby znaleźć polski cud natury trzeba trochę cierpliwości, bo odkryjemy go dopiero na setnej stronie. Następna edycja tego wydawnictwa zaplanowana jest na marzec 2021 roku.

d3nglju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nglju