Afera w sprawie Machu Picchu. Są dobre wieści
Od tygodnia turyści nie mogli dostać się do Machu Picchu z powodu protestów. Setki osób ewakuowano. Ale z Peru płyną dobre wieści. Po tygodniowej blokadzie wznowiono ruch pociągu dowożącego turystów najbardziej znanej atrakcji w kraju. Demonstranci, którzy blokowali dostęp do XV-wiecznego miasta Inków, zawarli porozumienie z rządem.
01.02.2024 07:03
Miejscowi urzędnicy i mieszkańcy urządzili protest. Z tego powodu spod Machu Picchu ewakuowano setki krajowych i zagranicznych turystów.
Protesty pod Machu Picchu
Demonstranci sprzeciwiali się powierzeniu prywatnej firmie sprzedaży biletów wstępu do Machu Picchu. Wyrażali obawy, że to początek prywatyzacji ruin, i twierdzili, że firma może na prowizjach zarobić nawet 12 mln soli rocznie (12,8 mln zł).
Rząd zapewniał nieustannie, że nowy system jest konieczny, by kontrolować liczbę zwiedzających, gdyż zbyt duża liczba osób mogłaby zaszkodzić zabytkom, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jest porozumienie
Po tygodniowym proteście udało się jednak dojść do porozumienia. Obie strony podpisały porozumienie, zgodnie z którym wyznaczona wcześniej prywatna firma nie będzie prowadziła sprzedaży biletów, lecz – po okresie przejściowym – uruchomiona zostanie nowa, państwowa.
- Musimy iść naprzód, by reaktywować naszą gospodarkę – powiedziała minister kultury Leslie Urteaga.
Przedstawiciele miejscowych władz szacowali, że z powodu protestu i blokady ruchu turystycznego lokalna gospodarka traciła 3 mln soli (3,16 mln zł) dziennie.
Tajemnicze Machu Picchu
Machu Picchu to najbardziej znana atrakcja w Peru, która przyciąga miliony turystów. To peruwiańskie miasto, które zostało odkryte w 1911 r. w Andach. Ma powierzchnię 5 km kw. Z trzech stron otoczone jest rzeką Urubamba, z czwartej osłania je szczyt Huayana Picchu.
To najbardziej tajemnicze miasto świata, które powstało w XV w. Składało się z części wiejskiej i miejskiej. W wiejskiej były pola uprawne, nawadniane specjalnym systemem kanałów. W miejskiej części stały pałace, świątynie i domy zbudowane z granitu.