Trwa ładowanie...

Afganistan. Zakaz podróżowania kobiet bez asysty mężczyzn

W Afganistanie wprowadzono właśnie zakaz podróżowania kobiet bez asysty bliskich męskich krewnych na odcinku dłuższym niż 72 km. Przewoźnicy będą podlegać karze, jeśli złamią ten zakaz. A to niejedyny nowy przepis, którego muszą przestrzegać.

Kobietom w Afganistanie odbiera się prawaKobietom w Afganistanie odbiera się prawaŹródło: Adobe Stock, fot: NECDET_CANARAN
d3wrii6
d3wrii6

Rzecznik Ministerstwa Promocji Cnoty i Zapobiegania Występkom, Sadeq Akif Muhadżir zaznaczył, że przyjęte w przepisach sformułowanie: "jeśli nie towarzyszą im (kobietom) bliscy krewni", odnosi się wyłącznie do mężczyzn.

Zakazy dla kobiet w Afganistanie

Kobiety nie mają także prawa podróżować bez hidżabu. Agencja AFP zauważa, że na razie resort promujący cnotę i walczący z występkiem nie określił, co może być uznane za hidżab. W wielu prowincjach kobiety noszą po prostu chustki na głowie, ale w rozumieniu niektórych integrystów powinny również zakrywać twarz i nosić muzułmańską burkę.

Ale to nie wszystko. Od niedzieli 26 grudnia w środkach transportu obowiązuje także zakaz odtwarzania muzyki.

Nowe zalecenia dotyczące sytuacji kobiet w Afganistanie zostały ogłoszone zaledwie kilka tygodni po wprowadzeniu w życie zasady, że kanały telewizyjne nie mogą wyświetlać jakichkolwiek filmów fabularnych, w tym sitcomów, w których występują aktorki. Nakazano też, by prezenterki telewizyjne nosiły hidżaby.

d3wrii6

"Po latach względnie liberalnego podejścia do korzystania przez Afganki z praw, którymi po ponownym przejęciu władzy w sierpniu 2021 roku przez talibów, cieszą się znowu wyłącznie mężczyźni, w Afganistanie dopełnia się proces stopniowego wykluczania kobiet ze sfery publicznej" - pisze AFP.

Nowe rządy talibów

Talibowie zabronili już kobietom udziału w sporcie i obecności na stadionach. Zakazali też dziewczętom uczęszczania do szkół.

Przed miesiącem Talibowie wydali dekret o przestrzeganiu praw kobiet, który w zamyśle miał im zjednać przychylność Zachodu. Nie mówi się w nim jednak o ich zatrudnieniu w służbie publicznej. Choć sytuacja jest rozwojowa, bo Afganistan pilnie potrzebuje pomocy międzynarodowej, a większość donatorów uzależnia ją od respektowania praw kobiet.

d3wrii6

Ministerstwo Spraw Kobiet zostało zlikwidowane, a na jego miejsce powstało Ministerstwo Promocji Cnoty, które istniało za czasów rządów talibów w latach 90.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Afgańczycy chcą powrotu turystów. Planują odbudowę swoich zabytków i miejsc historycznych

d3wrii6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wrii6