Trwa ładowanie...

Albania. Sprawdzamy, dlaczego Polacy pokochali ten kraj

Polacy coraz częściej wybierają wakacje na Półwyspie Bałkańskim, a dokładnie w Albanii. Sąsiadka Grecji i Macedonii wcześniej odwiedzana była raczej z ciekawości, a wyjazdowi towarzyszyła niepewność. Dziś kraj ze stolicą w Tiranie i pięknymi plażami przyciąga coraz więcej naszych rodaków.

Albania. Sprawdzamy, dlaczego Polacy pokochali ten krajŹródło: WP.PL
d3ybr6x
d3ybr6x

Albania to kraj położony w południowej Europie, z dostępem do Morza Adriatyckiego na zachodzie i Morza Jońskiego na południu. Wybrzeże morskie ciągnie się na niemal 370 kilometrów i wyróżnia się niezwykłą urodą. A ponadto do odwiedzin zachęcają nadmorskie plaże, miasta z licznymi zabytkami i cuda natury. Jednak jeszcze kilka lat temu otoczona nimbem „dzikości” i niedostępności była rzadko wybierana przez naszych rodaków. Dziś jest na 6. miejscu najczęściej wybieranych kierunków przez Polaków. Postanowiliśmy sprawdzić, skąd ta moda? I kto najczęściej wyjeżdża na Bałkany?

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Nowe obiekty, czyste plaże

Jedną z turystek, która była w tym kraju, jest Martyna Gutowska z portalu wakacje.pl.

– Najbardziej zaskoczył mnie poziom usług turystycznych. Nie spodziewałam się po Albanii wiele, a baza turystyczna okazała się świetnie rozwinięta. Możemy liczyć na bardzo dobre, zadbane hotele. Są to obiekty nowe, wybudowane po latach 90. Często są dużo lepsze niż np. w Grecji, gdzie baza jest zdecydowanie starsza. W tym samym standardzie otrzymujemy więc dużo lepsze hotele. Warto dodać, że są to głównie niewielkie obiekty, często rodzinne, z fajnym klimatem. W większości są zlokalizowane przy plaży. Przed wyjazdem naczytałam się też sprzecznych opinii na temat czystości plaż. Plaże w Albanii są czyste, wbrew temu co czasem piszą turyści na forach – opowiada Gutowska.

d3ybr6x

Alternatywny kierunek podróży

Nowa infrastruktura turystyczna i czyste plaże. Czy te dwa argumenty są na tyle silne, żeby podziałać jak magnes i przyciągnąć tłumy do mało znanego kraju? A może na popularność tego kraju wpływa coś jeszcze?

– Od dwóch-trzech lat można zaobserwować modę na Albanię – zauważa Izabela Nowek, która od 2011 roku pracuje w tym kraju jako rezydent, pilot, przewodnik a od roku prowadzi własne biuro podróży Moja Albania. – Myślę, że złożyło się na to zjawisko kilka czynników. Przyjeżdżają tu turyści, którzy poszukują alternatywy dla Czarnogóry, Grecji czy Chorwacji, która stała się bardzo droga. Pragną odmiany, a Albania pozostaje wciąż w jakimś sensie „dzika”, nieznana. Ale też trzeba zauważyć, że na popularność tego kierunku wpłynęło zainteresowanie dużych biur podróży, które zaczęły organizować, sprzedawać i reklamować wycieczki, pojawiły się piękne foldery ze zjawiskowymi zdjęciami, uruchomiono loty czarterowe, więc łatwiej było się tu dostać, no i wreszcie boom na Albanię jest wynikiem poczty pantoflowej, która ma miejsce właśnie teraz. Bo przecież wszyscy wiemy jak to działa: szwagier był, powiedział, że jest fajnie, bezpiecznie i taka rekomendacja zwykle jest najbardziej skuteczna – dodaje Nowek.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Na chęć odkrywania nowych krajów i poznawania innych kultur wskazuje również Czesław Dudek, pilot wycieczek. Ale dodaje jeszcze trzy inne powody wyboru tego bałkańskiego kraju na miejsce wakacyjnego odpoczynku.

d3ybr6x

– Popularność tego kierunku wynika z usytuowania. Albania położona jest nad Morzem Jońskim, więc przyciąga urlopowiczów, którzy chcą spędzić wakacje w nadmorskim kurorcie. Przyjeżdżają tu również turyści znudzeni Egiptem, Grecją czy Włochami a także miłośnicy trekkingu, bo aż 75 proc. tego kraju stanowią góry – mówi Dudek.

Urlopowicze doceniają również bezpieczeństwo. – Po zamachach terrorystycznych w różnych częściach Europy i problemach z uchodźcami turyści coraz częściej myślą o bezpieczeństwie. Na Bałkanach jest spokojnie, nie ma zagrożenia terrorystycznego. Można wypoczywać o nic się nie martwiąc – dodaje Nowek.

Czy jest to chwilowa moda? Czy trend się utrzyma?

Czesław Dudek stwierdza, że Polacy nie będą wracać na albańskie plaże. Nieco inaczej tę kwestię postrzega właścicielka biura podróży.

d3ybr6x

– Wracają tu ludzie, którzy lubią bałkański luz. Natomiast osoby, które chcą mieć wszystko pod linijkę i przyzwyczajone są do tego, że wszystko co ich otacza ma być 5-gwiazdkowe, wyjadą stąd niezadowolone. Być może tak jest, że Albania nie jest w pełni przygotowana na przyjęcie turysty masowego. Jest tu sporo ewidentnych niedociągnięć, jednych to bawi, innych denerwuje. Obserwuję to u niektórych turystów, którzy nie ukrywają, że przyzwyczajeni są do innych standardów – mówi Nowek, która zauważa również, że popularność krajów bałkańskich jest zmienna, sinusoidalna.

– Jeszcze niedawno Czarnogóra była bardzo popularnym kierunkiem, potem nastąpił odpływ i teraz znowu turyści, którzy zarzekali się, że już tam nie pojadą, jednak wracają. Albania również odnotuje spadek turystyki, potem znowu się odbije i będą powroty – dodaje pilotka wycieczek.

Durres, Saranda, Ksamil najchętniej odwiedzane

Z danych z portalu wakacje.pl wynika, że najczęściej ten rejon Europy wybierają turyści bez dzieci (73 proc.), w większości pary (64 proc.). Na wyjazd z dziećmi decyduje się 27 proc. klientów. Co czwarty turysta kupujący wakacje w Albanii jest w przedziale wiekowym 25–35 lat (24,7 proc.), liczna jest też grupa w wieku 35–45 lat (23,7 proc.). Co piąty urlopowicz jest w wieku 45-55 lat (21 proc.) i 55+ (21 proc.), czyli można wyciągnąć wniosek, że destynację tę wybierają seniorzy oraz osoby w średnim wieku.

d3ybr6x

Co trzeci Polak najchętniej spędza wakacje w miejscowości Durres, 20 proc. turystów wybiera Sarandę. Na liście najpopularniejszych miejscowości jest również Ksamil, Golem oraz Wlora.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Wybór Albanii na wakacje wynika z różnych czynników. Jedni poszukują alternatywnych miejsc, inni są znudzeni Egiptem czy Grecją, kolejni są miłośnikami trekkingu i chcą sprawdzić swych sił na skałkach. Tak różni turyści docenią na pewno przystępne ceny. Za tydzień wakacji ze śniadaniami zapłacimy od 1100 zł, a za all inclusive od 1500 zł.

d3ybr6x

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Albania coraz popularniejsza

d3ybr6x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ybr6x