Alpejskie klimaty w Polsce. Niedoceniana "mała Szwajcaria"
Międzygórze to niewielka miejscowość leżąca u stóp Śnieżnika. Niepozorne miejsce w Sudetach jest pod wieloma względami wyjątkowe. Słynie nie tylko ze swojego malowniczego położenia, ale także z licznych atrakcji turystycznych w samej miejscowości oraz jej najbliższych okolicach. Międzygórze nie bez powodu nazywane jest perłą Sudetów.
Międzygórze to niewielka wieś położona w województwie dolnośląskim. Leży w odległości ok. dwóch godzin podróży od Wrocławia i 36 km od Kłodzka. Jest świetną bazą wypadową na Śnieżnik.
Międzygórze, czyli alpejski klimat w Sudetach
Turystyka w tych rejonach rozwinęła się już w XIX w. głównie dzięki działalności niderlandzkiej księżnej Marianny Orańskiej, która szczególnie upodobała sobie te okolice. To właśnie dzięki niej Międzygórze prezentuje się dziś na wskroś wyjątkowo. Wszystko za sprawą unikalnej dla Polski zabudowy miejscowości w stylu tyrolskim. Do dziś można tam podziwiać przepiękne wille, domy i pensjonaty utrzymane w stylu alpejskim. Wypoczynek w tym miejscu sprawia, że można poczuć się nie jak w Polsce, lecz w jednej z malowniczych miejscowości zlokalizowanych w szwajcarskich Alpach.
Budynki nierzadko liczą sobie ponad 100 lat i właśnie dzięki ich obecności Międzygórze cieszy się mianem "małej Szwajcarii" i architektonicznej perły Sudetów. To nie tylko popularna zwłaszcza w okresie letnim miejscowość wypoczynkowa, ale także znane w całej Europie sanatorium. W 1882 r. powstał tu budynek sanatorium Gigant, który gości kuracjuszy po dziś dzień, nadal zachwycając unikalną architekturą i wyjątkowym klimatem.
Za najbardziej urokliwe zabudowania Międzygórza uznawane są domy i wille przy ul. Wojska Polskiego i Sanatoryjnej. Przy tej ostatniej mieszczą się m.in. pensjonat Sarenka, Willa Trebla, Villa Klara, a także Alpejski Dwór z popularną wśród miejscowych i turystów restauracją serwującą przepyszne potrawy. Wszystkie zabytkowe zabudowania Międzygórza wyróżniają się unikalną architekturą, świetnym stanem oraz malowniczą lokalizacją w otoczeniu zielonej, górskiej przyrody.
Wodospad Wilczki - przyrodniczy skarb Międzygórza
Dużym zainteresowaniem wśród turystów goszczących w miejscowości cieszy się także przepiękny Dom nad Wodospadem, który stoi tuż przy wejściu do największej atrakcji turystycznej Międzygórza, słynnego Wodospadu Wilczki.
Czytaj także: Nowa wieża widokowa na Śnieżniku. "To barbarzyństwo"
Wodospad leży w centrum miasteczka. Liczy sobie 22 m wysokości, przez co jest drugim najwyższym wodospadem w polskich Sudetach, tuż po Wodospadzie Kamieńczyka. Wodospad Wilczki zachwyca przepięknym i świetnie zagospodarowanym otoczeniem. Swój wkład w jego obecny wygląd miała sama księżna Marianna Orańska, która podobno szczególnie kochała właśnie to miejsce w Międzygórzu.
Wokół wodospadu znajdują się liczne ścieżki spacerowe, kładki, ławeczki, a także malowniczy mostek. Turyści mogą nacieszyć się pięknymi widokami - korzystając z licznych tarasów - z których można podziwiać dno wodospadu Wilczki z różnych perspektyw. Szczególnie atrakcyjnie z góry prezentuje się wąwóz Wilczki, czyli naturalna formacja o długości 20 m, szerokości 3 m i głębokości 15 m. Na jego terenie wytyczono rezerwat przyrody.
Wodospad Wilczki to nie jedyna, związana z żywiołem wody atrakcja Międzygórza. Tuż u samego wjazdu do miejscowości mieści się bowiem kamienna zapora wodna. Liczy sobie 29 m wysokości oraz 108 m szerokości i może pomieścić aż milion metrów sześciennych wody. Na szczycie zapory umieszczona jest natomiast metalowa kładka, z której roztacza się piękny widok na całą malowniczą dolinę rzeki Wilczki.