ycipk-3gs570

Antalya. Kultowy kurort na południu Turcji

Antalya jest popularną perełką Riwiery Tureckiej. Listopad i grudzień to ostatni dzwonek na plażowanie i morskie kąpiele pod słonecznym niebem Turcji. Warto skorzystać obecnie ze świetnych cen wakacji w Antalyi i odpocząć od zaludnionych kurortów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybrzeże Riwiery Tureckiej to przede wszystkim piaszczyste plaże Antalyi
Wybrzeże Riwiery Tureckiej to przede wszystkim piaszczyste plaże Antalyi (Shutterstock.com, Fot: olena slavenko)
ycipk-3gs570

Antalya – wakacje po sezonie

Ponad milionowa Antalya jest najbardziej znanym kurortem w Turcji, usytuowanym na malowniczym wybrzeżu Riwiery Tureckiej w południowo-zachodniej części kraju. Dysponuje własnym lotniskiem obsługującym całą Europę, co jest niezwykle wygodne i wpływa na komfort podróży, skracając łączny czas jej trwania. Komunikację usprawniają również świetne połączenia autobusowe, a oddalone od plaż hotele dysponują prywatnymi, darmowymi busami dla gości obiektów. Latem w szczycie sezonu turystycznego populacja miasta w basenie Morza Śródziemnego wzrasta nawet dwukrotnie.

ycipk-3gs570
Antalya to wschodnia część basenu Morza Śródziemnego Instagram.com
Podziel się

To wspaniały kierunek na urlop już po wakacjach, kiedy ceny maleją i na miejscu nie zastaniemy tłumów, wśród których zazwyczaj dominują przyjezdni z Anglii i Rosji. Szerokie piaszczyste plaże tego portowego zakątka otaczają wysokie góry Taurus oraz mnóstwo zieleni, podnosząc walory krajobrazowe okolic Antalyi. A historia miasta sięgająca kilku tysięcy lat wstecz pozostawiła tutaj niezatarty ślad w postaci ciekawych miejsc i cennych zabytków.

Antalya – pogoda jesienią i zimą sprzyja zwiedzaniu

ycipk-3gs570

Od listopada zaczyna się na wybrzeżu Riwiery Tureckiej, będącej najcieplejszym regionem turystycznym w kraju, stosunkowo chłodny okres. Nie oznacza to jednak nocnych przymrozków ani opadów śniegu. W dalszym ciągu Europejczycy chętnie przybywają do Antalyi wylegiwać się na szerokich plażach, kąpać w Morzu Śródziemnym i uprawiać sporty wodne. A zwiedzanie w przyjaznych temperaturach powietrza jest naprawdę przyjemne, co szczególnie doceniają rodziny z małymi dziećmi oraz osoby starsze.

W okolicach kurortu Antalya natrafimy na sporo starożytnych ruin Instagram.com
Podziel się

W listopadzie doświadczymy tutaj przeciętnie 21 st. C w ciągu dnia i ok. 11 st. C nocą, przy wciąż nagrzanej do 20 kresek wodzie morskiej. Grudzień będzie wciąż ciepły z 18 st. C w dzień i 8 st. C w nocy, na wieczorne wyjścia przydadzą się więc już grubsze ubrania. Najzimniejsze miesiące w Antalyi to styczeń oraz luty ze średnio 15-16 st. C w dzień i 6-7 st. C nocą. Miłośnicy morskich kąpieli w dalszym ciągu z nich skorzystają, ale skupiamy się wówczas jednak już przede wszystkim na zwiedzaniu.

ycipk-3gs570

Antalya – atrakcje turystyczne kurortu i okolic

Antalya była zamieszkiwana już w czasach prehistorycznych, a region ten określano dawno temu mianem Anatolia. Nauki Jezusa Chrystusa głosili tutaj apostołowie Paweł oraz Barnaba, natomiast samo miasto będące stolicą biskupstwa szczególnie rozkwitło w okresie Cesarstwa Bizantyjskiego. Atrakcyjność turystyczna Antalyi jest dosyć wysoka, czego nie da się nie docenić, będąc już na miejscu w tej części ciepłej Riwiery Tureckiej.

Turecka Antalya zachwyca mnóstwem klimatycznych knajpek Instagram.com
Podziel się

Okolice Antalyi słynną z takich pięknych zakątków w otoczeniu soczystej przyrody, jak wodospady Duden oraz Kursunlu czy krasowe jaskinie Karain i Öküzini, a także nieco bardziej oddalony Park Narodowy Koprulu z niesamowitym kanionem, słynnym miejscem do raftingu i jeep safari oraz z ruinami starożytnego miasta Selge. W Parku Narodowym Güllük Daği znajdziemy z kolei miasto Termessos z niesamowitymi antycznymi pozostałościami. Warto zobaczyć także amfiteatr w Aspendos oraz ruiny w Perge.

ycipk-3gs570

W samej Antalyi zachwycą nas z pewnością Stare Miasto Kaleici, rzymska Brama Hadriana z II w. w formie zachowanej jednopiętrowej bramy przypominającej łuk tryumfalny z białego marmuru, Minaret Yivli (Żłobkowany), Minaret Kesik, Wieża Zegarowa, Tekeli Mehmet Pasha Mosque, lokalne akwarium, a także parki wodne i nowoczesne Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Zabawek.

Minaret Yivli (Żłobkowany) w Antalyi w Turcji Instagram.com
Podziel się

Ceny są aktualne na dzień publikacji.

ycipk-3gs570

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Turystyka
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3gs570

ycipk-3gs570
ycipk-3gs570