Trwa ładowanie...

Awantura w Poznaniu. Poszło o dworzec kolejowy

W Poznaniu toczy się spór o budynek starego dworca kolejowego, który PKP chce wyburzyć. W styczniu podpisano umowę na projekt nowego gmachu. Władze miasta są przeciwne tej decyzji. Ponadto obiekt znajduje się on pod ochroną konserwatora zabytków.

Awantura w Poznaniu. Poszło o dworzec kolejowyŹródło: Wikimedia Commons CC BY
d16vgdj
d16vgdj

Temat wyburzenia budynku starego dworca PKP w Poznaniu pojawił się już w 2013 roku. Głównym powodem było otwarcie nowego dworca w galerii Avenida. Tłumaczono wówczas, że to tańsze rozwiązanie niż kompleksowy remont.

Teraz powrócono do tematu sprzed lat. W styczniu PKP podpisało umowę na projekt nowego gmachu i wyburzenie starego. Jednak władze miasta są przeciwne tej decyzji. Tłumaczą, że powinien on zostać wyremontowany.

Dworzec Główny w Poznaniu w 2013 r. / Shutterstock
Źródło: Dworzec Główny w Poznaniu w 2013 r. / Shutterstock

Stacja kolejowa wraz z otoczeniem stanowi element zespołu urbanistyczno–architektonicznego najstarszych dzielnic Poznania. W 1982 r. obiekt wpisano do rejestru zabytków.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Z racji tego, że dworzec jest objęty ochroną, nie może zostać wyburzony bez zgody konserwatora zabytków. Wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski powiedział: "Stawiamy publicznie kilka pytań w trosce o powrót dworca kolejowego w jego dawnym miejscy. Czy miasto pozna wyniki prac zespołu wojewody ds. poznańskiego węzła kolejowego? Czy będą respektowane zalecenia miejskiego konserwatora zabytków?"

Do tej pory do biura konserwatora nie wpłynął żaden wniosek. Władze miasta sprzeciwiają się wyburzeniu i chcą przywrócić stary dworzec kolejowy do użytku.

d16vgdj

Źródło: Głos Wielkopolski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Żródło: Pasażerowie PKP muszą łapać się za głowy. Dworzec-ruina w mieście Szydło

d16vgdj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16vgdj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj