Trwa ładowanie...

Bhutan. Informacje turystyczne i ciekawostki o odosobnionym azjatyckim raju

Bhutan to państwo położone w Himalajach w południowej części Azji. Jest krajem małym - jego powierzchnia jest ponad 6 razy mniejsza niż powierzchnia Polski, jednak jest to jeden z krajów, w których żyją najbardziej szczęśliwi ludzie. Bhutan jest znany również z wyjątkowej troski o środowisko naturalne i tego, że od wieków chroni się przed wpływami obcej kultury.

Share
Dach świątyni w Buthanie
Dach świątyni w ButhanieŹródło: Getty Images, Hugo TORRES
d3oo05r

Bhutan – gdzie jest położony?

Bhutan, czyli Królestwo Bhutanu, znajduje się w Azji Południowej. Kraj nie ma dostępu do morza, od strony wschodniej, północnej i zachodniej graniczy z Chinami, natomiast na południu sąsiaduje z Indiami. Państwo położone jest we wschodniej części Himalajów, które zajmują sporą część powierzchni kraju – ponad połowa Bhutanu znajduje się powyżej 3000 m n. p. m. Najwyższym szczytem kraju jest Gangkhar Puensum, którego wysokość wynosi 7570 m n. p. m. Szczyt ten jest uznawany za górę świętą, w związku z czym nie można się na niego wspinać.

Z Polski najłatwiej dostać się do Bhutanu samolotem. Na międzynarodowe lotnisko w Paro można dolecieć z Bangkoku, Delhi, Dhaki, Kalkuty oraz Katmandu. Ważne jest, że loty należy rezerwować ze sporym wyprzedzeniem, co najmniej dwa miesiące przed planowaną podróżą. W Bhutanie obowiązuje specyficzna polityka dotycząca turystyki, która ma na celu ochronę środowiska i zabytkowych obiektów. W związku z tym, jedynie ograniczona liczba turystów może odwiedzać ten kraj i tylko część hoteli może przyjmować zagranicznych gości. Dodatkowo, turyści muszą wnieść wysoką opłatę za każdy dzień pobytu w tym himalajskim kraju.

Dolina Paro Getty Images, Sepp Puchinger
Dolina ParoŹródło: Getty Images, Sepp Puchinger

Bhutan – co trzeba wiedzieć?

Królestwo Bhutanu jest określane nazwą Druk Jul, co dosłownie oznacza Królestwo Smoka, a mieszkańcy Bhutanu nazywają samych siebie Druk Pa, czyli ludzie grzmotu. Stolicą Bhutanu jest Thimphu, natomiast obowiązująca waluta to ngultrum. Język urzędowy nazywa się dzongkha. Religią, która dominuje w Bhutanie jest buddyzm, który do 2006 roku był jedyną religią dozwoloną w kraju. Co ciekawe, mimo, iż dzisiaj inne religie nie są nielegalne, wciąż spotykane są praktyki zwalczania religii innych niż buddyzm.

d3oo05r

Bhutan jest krajem wyjątkowym, ponieważ od wieków izoluje się od innych krajów i obcych wpływów. W związku z tym, w kraju można zobaczyć dziedzictwo kultury buddyjskiej i tybetańskiej, nieskażonych wpływami z zewnątrz. Mieszkańcy cenią za to swoje lokalne tradycje, chodzą w tradycyjnych strojach i nie ulegają wpływom z zachodu.

Bhutan jest niezwykły również pod innymi względami. W kraju tym dużą uwagę przywiązuje się do ochrony środowiska, w związku z czym obowiązuje zakaz budowania fabryk oraz kopalń, które mogłyby powodować zanieczyszczenie środowiska i wpływać na degradację cennych przyrodniczo obszarów. W konstytucji tego kraju istnieje nawet zapis, że co najmniej 60% powierzchni kraju muszą stanowić lasy. Popularne są również elektrownie wodne, które zaopatrują państwo w prąd. Co więcej, prąd jest w Bhutanie produktem eksportowym. Mimo tego, niewielu mieszkańców Bhutanu używa Internetu, a nawet telefonu.

Bhutan – co zobaczyć?

Będąc w Bhutanie koniecznie trzeba odwiedzić pewne miejsca, w tym między innymi:

d3oo05r

1.      Punakha – dawna stolica Bhutanu o malowniczym położeniu, przy dobrej widoczności można z niej zobaczyć najwyższe szczyty Himalajów,

2.      Punakha Dzonk – warownia położona w dawnej stolicy kraju. Jest drugim co do wielkości budynkiem w całym Bhutanie,

3.      Klasztor Triger Nest – jest położony na wysokości ponad 3000 m n. p. m. na górskim klifie,

4.      Thimphu – w mieście o tradycyjnej zabudowie nie brakuje historycznych zabytków,

108 chortensów na przełęczy Dochula w Bhutanie Getty Images
108 chortensów na przełęczy Dochula w BhutanieŹródło: Getty Images

Oprócz tego, przemieszczając się po kraju podziwiać można piękne widoki, malownicze przełęcze i pełne uroku miasteczka wkomponowane w górski krajobraz.

d3oo05r

Bhutan – co jeszcze warto wiedzieć na temat kraju?

Bhutan jest krajem wyjątkowym i odmiennym w porównaniu do większości wakacyjnych kierunków na świecie. Jakie są ciekawe fakty na temat tego kraju?

·      Bhutan to jedyne państwo na świecie, w którym pochłaniane jest więcej dwutlenku węgla niż wynosi jego emisja,

·      Mieszkańcy Bhutanu nie mogą palić papierosów, palenie jest dozwolone dla turystów, ale wyłącznie w wyznaczonych miejscach,

d3oo05r

·      Narodowym sportem jest łucznictwo,

·      Bhutan jest krajem, w którym żyją najszczęśliwsi ludzie, istnieją badania, które mówią, że 95% mieszkańców jest szczęśliwych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zaginione opactwo. Odkryli świątynię pod świątynią

d3oo05r

Podziel się opinią

Share
d3oo05r
d3oo05r