Biebrzański Park Narodowy. Jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w Polsce
Strażacy na szczęście opanowali pożar, który 3 października wczesnym popołudniem wybuchł na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Jest on wyjątkowy pod wieloma względami i stanowi dom dla różnorodnych gatunków zwierząt: spotkamy tu m.in. żubry, łosie i bobry. Biebrza nazywana jest "polską Amazonką".
Pożar wybuchł w okolicach miejscowości Olszowa Droga w powiecie monieckim w województwie podlaskim. Objął obszar 70 ha łąk i przylegającego do nich lasu.
Pożary w Biebrzańskim Parku Narodowym
W akcji gaśniczej - przy silnym wietrze i w trudnodostępnym terenie, gdzie nie dało się wjechać ciężkim sprzętem - wzięło udział kilkanaście zastępów straży pożarnej, woda była też zrzucana z dwóch samolotów Lasów Państwowych. Na miejsce został zadysponowany z Warszawy również policyjny śmigłowiec ze specjalnym zbiornikiem. Pożar został opanowany. W środę 4 października trwa dogaszanie pojedynczych miejsc, w nocy teren będzie monitorowany.
Biebrzański Park Narodowym jest najrozleglejszym w Polsce. W kwietniu 2020 r. doszło tam do największego pożaru w historii tego parku; gaszenie bagiennych łąk i lasu w tzw. basenie środkowym BPN trwało osiem dni. Paliło się ok. 5,5 tys. ha parku i otuliny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ceny w Tatrach. "Górnej granicy nie ma"
Ostatni większy pożar miał miejsce w parku w połowie czerwca br. Spłonęło wówczas ok. 13 ha łąk.
Biebrzański Park Narodowy - niezwykle cenny obszar
BPN jest wyjątkowy pod wieloma względami, a to, co najbardziej go wyróżnia i zadziwia badaczy nie tylko z Polski, że w środku Europy do dziś zachował się prawie pierwotny obszar bagienny. Dzięki temu park może być domem dla różnorodnych gatunków zwierząt. Spotkamy tu żubry i łosie, bobry i niezliczone typy ptaków.
Przez Biebrzański Park Narodowy i jego otulinę prowadzi kilka szlaków rowerowych. Pieszych jest blisko 160 km, w tym część to specjalnie przygotowane ścieżki edukacyjne - z wieżami i pomostami widokowymi, z których można podziwiać osobliwości biebrzańskiej przyrody.
Wyjątkowo ciekawe jest też podziwianie przyrody z perspektywy wody. Na przyjezdnych czeka tu ponad 220 km tras kajakowych, które można pokonywać stopniowo - podczas spływów krótkich, lub ciągiem podczas takich, które trwają kilka dni. Pływa się tu nie tylko po Biebrzy, ale i kanałami - Augustowskim, Rudzkim czy Woźnawiejskim.
Największą atrakcją ostatnich lat są spływy tratwą. Biebrzańskie tratwy to pływające domki, z sypialniami, jadalnią i tarasem widokowym. Wszystko to oczywiście w wersji mikro. Tratwa płynie, a na niej toczy się życie: można łapać słońce, łowić ryby, obserwować przyrodę.
Warto przypomnieć, że ochronę tych terenów zapoczątkowano już w latach międzywojennych, tworząc m.in. rezerwat Czerwone Bagno, który nadal jest unikalny na skalę światową.