Trwa ładowanie...

Bon turystyczny 500 plus. Tak dla dzieci rodziców pracujących za granicą, nie dla emerytów i rencistów

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny odrzuciła we wtorek, 14 lipca propozycję Senatu, by bonem turystycznym objąć emerytów i rencistów. Bonem zostaną natomiast objęte dzieci rodziców pracujących za granicą.

Bon turystyczny 500 plus może trafić do Polaków jeszcze w lipcuBon turystyczny 500 plus może trafić do Polaków jeszcze w lipcuŹródło: 123RF, Jolanta Wójcicka
dogtgn1
dogtgn1

Bon turystyczny 500 plus to pomysł rządu na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa. Wsparcie w wysokości 500 zł będzie cyfrowym świadczeniem udzielanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na każde dziecko w rodzinie. W przypadku dzieci niepełnosprawnych świadczenie będzie dwa razy wyższe i wyniesie 1000 zł.

Bon turystyczny ma przysługiwać wszystkim rodzinom, niezależnie od dochodów. Będzie można go wykorzystać w Polsce do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim czy sportowym. 500 plus na wakacje ma objąć imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego.

Bon turystyczny 500+ - Sejm zaakceptował niektóre poprawki Senatu

Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym uchwalona została przez Sejm 19 czerwca br. Następnie trafiła do Senatu, który zgłosił 65 poprawek. Komisja polityki społecznej i rodziny we wtorek pozytywnie zaopiniowała część z nich.

Posłowie opowiedzieli się za przyjęciem poprawek, zgodnie z którymi bonem turystycznym zostaną objęte dzieci rodziców, którzy pracują za granicą i pobierają tam zasiłki na dzieci wyższe niż 500 zł.

dogtgn1

Jak podaje PAP, Komisja pozytywnie zaopiniowała także poprawki Senatu, które zmierzają do uwzględnienia okoliczności, iż działalność podmiotów świadczących imprezy turystyczne i usługi hotelarskie może być wykonywana również z wykorzystaniem rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Posłowie poparli też poprawkę Senatu, która obligować będzie ministra właściwego ds. turystyki, by do 31 sierpnia 2021 r. oraz do dnia 31 sierpnia 2022 r. przedstawił informację Sejmowi ws. realizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym.

Bon turystyczny 500+ - nie dla emerytów i rencistów

Komisja odrzuciła poprawkę, o której przyjęcie apelował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Posłowie nie zgodzili się na rozszerzenie definicji imprezy turystycznej, którą można sfinansować bonem turystycznym. Nie będzie więc można sfinansować bonem pojedynczej usługi turystycznej, np. zamówić przewodnika czy wynająć kajaka.

Największe kontrowersje wzbudza decyzja o odrzuceniu poprawki Senatu, by bonem objąć także emerytów i rencistów. Na pozytywną decyzję w tej sprawie liczyła spora grupa Polaków.

Bon turystyczny 500+ - kiedy trafi do Polaków?

Głosowanie nad sprawozdaniem komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o Polskim Bonie Turystycznym zaplanowano na posiedzenie Sejmu, które odbędzie się 15 lipca. Wtedy rozstrzygnie się, w jakiej formie obowiązywać będzie dotacja.

dogtgn1

- Systemy informatyczne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Polskiej Organizacji Turystycznej kończą się modelować. Na roboczo zakładaliśmy, że pierwsze płatności będzie można realizować 26 lipca, a zatem, zakładając, że bon jutro-pojutrze będzie przyjęty przez Sejm, a następnie niezwłocznie podpisany przez pana prezydenta, to już pod koniec lipca będziemy mogli skorzystać z bonu - powiedziała Jadwiga Emilewicz, Minister Rozwoju w wywiadzie dla Radia Plus.

Źródło: PAP/Radio Plus

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Co z bonem turystycznym 500+? Emilewicz komentuje

dogtgn1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dogtgn1