Trwa ładowanie...

Bon turystyczny. W 2021 r. działa na nowych zasadach

Bony turystyczne mają na celu finansowe wsparcie rodzin oraz branży turystycznej w okresie pandemii koronawirusa. Do tej pory można było nimi płacić tylko za usługi noclegowe. Jednak nowelizacja ustawy poszerzyła listę miejsc, w których można wykorzystać świadczenie.

PogorzelicaPogorzelicaŹródło: Getty Images
d1utrbg
d1utrbg

Bon turystyczny to jeden z instrumentów służących pobudzeniu gospodarki w obliczu pandemii koronawirusa. I choć przez chwilę wydawało się, że nie uda się uruchomić programu, ostatecznie zrealizowano zapowiedź. Jednak, jak się później okazało, zdecydowana większość Polaków nie korzysta ze świadczenia, które przysługuje prawie 6 mln dzieci w Polsce. Do tej pory pobranych zostało zaledwie 10 proc. bonów, z czego tylko 5 proc. z nich wykorzystano.

Bon turystyczny - w 2021 r. w nowej formie

Skąd taka mała popularność bonu, wprowadzonego latem 2020 r.? W początkowej wersji można było wykorzystać go wyłącznie do opłacenia pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na kolonii, a także na obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym. Atrakcje czy rozbudowane usługi nie wchodziły w grę.

22 stycznia 2021 Sejm przyjął nowelizację ustawy o COVID-19, która zawiera zmiany w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym. Główna poprawka jest taka, że bon można zrealizować w większej liczbie miejsc. Od teraz zapłacimy nim w biurach podróży, pod warunkiem, że wycieczka odbędzie się w kraju. Świadczenie pokrywa również koszt muzeów, galerii, wycieczek bez zakwaterowania, przewodników czy instruktorów (warunkiem jest objęcie pakietem minimum dwóch usług, np. nocleg + wejście do parku rozrywki). Bonem zapłacimy także za przejazd autokarem lub rejs statkiem.

Bon turystyczny – na jakich zasadach działa?

Płatność bonem, wbrew jego nazwie, przebiega wyłącznie elektronicznie. Środki wpłacane są na konta banków, które biorą udział w akcji i zostały zaakceptowane przez rząd. Płatność w ośrodkach wakacyjnych czy hotelach odbywa się za pomocą specjalnego numeru płatności i wygenerowanego jednorazowego kodu autoryzacyjnego, który jest dostarczany SMS-em na numer podany podczas rejestracji w PUE ZUS.

d1utrbg

Bon przysługuje rodzinie z dzieckiem lub dziećmi do 18. roku życia. Na każde z nich przypada jednorazowo 500 zł. Dodatkowo 500 zł otrzymują dzieci, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności. Warto pamiętać, że ważność bonu kończy się w ostatnim dniu marca 2023 r.

Świadczenia są możliwe do zrealizowania wyłącznie na terenie Polski i u przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, które są wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną.

Źródło: POT, dziendobry.tvn.pl

WIDEO: Koronawirus. Wakacje 2021. Polacy szukają już miejsc na letni wypoczynek

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1utrbg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1utrbg