Trwa ładowanie...

Bramki ABC także dla dzieci. Ważna zmiana na lotniskach

Od środy 15 lutego br. z bramek automatycznej kontroli granicznej będą mogły korzystać dzieci powyżej 12. roku życia. To ważna zmiana, która ułatwi podróże wielu rodzinom.

Bramki ABC będą dostępne dla dzieci od 12. roku życia Bramki ABC będą dostępne dla dzieci od 12. roku życia Źródło: YouTube, fot: Straż Graniczna
d2ie242
d2ie242

Bramki automatycznej odprawy granicznej, czyli inaczej bramki ABC (ang. Automated Border Control), wykorzystywane są do samodzielnej odprawy pasażerów podróżujących do i z państw spoza strefy Schengen. Znacznie skraca to czas odprawy i przepustowość lotniczych przejść granicznych.

"To prosty w obsłudze i intuicyjny system kontroli, dzięki któremu podróżni podczas przekroczenia granicy samodzielnie mogą skanować swój dokument, przykładając go do czytnika" — czytamy w komunikacie Straży Granicznej.

Bramki ABC w Polsce

Takie urządzenia obecnie znajdują się na sześciu lotniskach w Polsce: w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie i Modlinie.

d2ie242

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Mieszka na drugim końcu świata. "Wożę polskość ze sobą"

W sumie w Polsce są 72 bramki biometryczne, w tym 43 na przylotach do Polski. Z danych SG wynika, że to bardzo popularne rozwiązanie, z którego od czerwca 2019 r. do końca 2022 r. skorzystało 4,7 mln podróżnych. Nie ma się co dziwić, bo procedura skanowania trwa kilkanaście sekund.

Jak działa bramka ABC?

Pasażer odprawiający się w bramce ABC najpierw skanuje swój dokument, przykładając go do czytnika. Po otwarciu drzwi, podróżny musi wejść do środka, gdzie następuje proces sprawdzenia i weryfikacji biometrycznej. Automatycznie porównywane są różne parametry: wizerunek twarzy, odciski palców i potwierdzane, czy osoba przedstawiająca dokument jest jego właścicielem.

d2ie242

Po pozytywnej weryfikacji otwierają się drzwi wyjściowe i pasażer może opuścić bramkę.

Co ważne, w bramkach ABC mogą odprawiać się wyłącznie obywatele państw Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Szwajcarii, posługujący się biometrycznym dokumentami podróży — paszportami lub dowodami osobistymi.

Bramki ABC - odprawa dzieci

Od 15 lutego br. z tego rozwiązania (tylko po przylocie do Polski) będą mogli korzystać nie tylko dorośli, ale także dzieci od 12. roku życia, które mają minimum 140 cm wzrostu i biometryczny dokument.

Na profilu SG na YouTube można zobaczyć wideo, w którym pokazano, jak wygląda przejście dziecka przez bramkę ABC.

d2ie242

Źródło: Straż Graniczna

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ie242
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ie242