Trwa ładowanie...

Cenne porady. Sprawdź, zanim wyjedziesz na ferie i nie tylko

17 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe. Planujesz zimowy wypoczynek albo wyjazd na stok za granicę? Europejskie Centrum Konsumenckie działające przy UOKiK przypomina, jak przewozić sprzęt sportowy czy reklamować niedociągnięcia noclegu.

Share
Białka Tatrzańska Białka Tatrzańska Źródło: Adobe Stock, fot: AGNES KANTARUK
d4dpu8m

Co w sytuacji, kiedy podczas ferii twoje prawa konsumenta zostaną złamane? Zgłoś się po poradę lub pomoc do Europejskiego Centrum Konsumenckiego, które działa przy UOKiK. Zajmuje się ono pomocą konsumentom w sporach z przedsiębiorcami z innego kraju UE, Norwegii, Islandii oraz Wielkiej Brytanii.

Aby uniknąć problemów, warto skorzystać z porad Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

d4dpu8m

Na narty samolotem. Zwróć uwagę na bagaż

Jeśli planujesz przewozić sprzęt sportowy samolotem, pamiętaj o kilku zasadach.

Upewnij się, jak bagaż sportowy powinien być zapakowany. Informacji szukaj w Ogólnych Warunkach Przewozu danej linii lotniczej. Zasady przewozu mogą się różnić w zależności od przewoźnika. Sprawdź, co dokładnie możesz przewieźć w ramach bagażu sportowego - być może buty będziesz musiał nadać w bagażu rejestrowanym. Jednak w żadnym wypadku nie przewoź nart lub snowboardu w bagażu rejestrowanym! W przypadku utraty lub uszkodzenia sprzętu, linia może odmówić wypłaty odszkodowania.

Niektóre linie umożliwiają przewóz nart lub deski snowboardowej bez dodatkowych kosztów, ale przewoźnicy niskobudżetowi najczęściej pobierają opłaty. Jeżeli kiedyś przewoziłeś sprzęt sportowy bezpłatnie - to wcale nie musi oznaczać, że tak jest obecnie. Dowiedz się, jaki cennik obowiązuje. Pamiętaj! Na lotnisku opłata często jest wyższa, więc warto wykupić usługę wcześniej.

Coraz więcej osób lata na narty samolotem Getty Images
Coraz więcej osób lata na narty samolotem Źródło: Getty Images, fot: Matthias Tunger

Twój sprzęt nie doleciał? Zgłoś to na lotnisku i pobierz raport PIR. Jeżeli narty dotrą z opóźnieniem, to w czasie oczekiwania możesz wypożyczyć sprzęt sportowy. Linia lotnicza powinna zwrócić wówczas pieniądze. Zachowaj rachunek, a następnie wyślij pisemną reklamację w ciągu 21 dni.

d4dpu8m

Co zrobić, kiedy sprzęt został uszkodzony w czasie podróży? Zgłoś to na lotnisku i zachowaj raport PIR. Zażądaj zwrotu pieniędzy za naprawę sprzętu. Zachowaj rachunek oraz wyślij pisemną reklamację w ciągu siedmiu dni (po tym czasie linia lotnicza może odmówić wypłaty odszkodowania).

Wyjazd na narty pociągiem

Podczas podróży pociągiem pasażerowie najczęściej sami są odpowiedzialni za swój bagaż. Co warto wiedzieć? Bagaż sportowy w pociągu najczęściej przewieziemy bezpłatnie.

Sprzęt sportowy powinien być ulokowany nad siedzeniem pasażera, a jeżeli nie ma tam miejsca, to zapytaj pracownika pociągu, gdzie powinieneś go umieścić. Pamiętaj, jeżeli pracownik wskaże ci miejsce poza polem Twojego widzenia, wówczas to on przejmuje odpowiedzialność za bagaż.

d4dpu8m

Niedziałający wyciąg? Ma prawo do zwrotu

Jeżeli zapłaciłeś za tygodniowy skipass, z którego nie możesz skorzystać - masz prawo uzyskać zwrot pieniędzy za dni, w które wyciąg nie działał. Przed zakupem każdego karnetu warto dokładnie zapoznać się z regulaminem.

Zamknięty stok Getty Images
Zamknięty stok Źródło: Getty Images, fot: Photographer: Massimo Ravera

Podróż samochodem? Sprawdź opony

Planujesz podróż samochodem? Przed wyjazdem zmień opony na zimowe. Np. w Austrii, Niemczech czy w Czechach są one obowiązkowe w warunkach zimowych. Z kolei na Słowacji lub w Bułgarii obowiązek ten jest niezależny od warunków panujących na drodze.

W Bułgarii samochody osobowe muszą jeździć na oponach zimowych od 15 listopada do 1 marca, a na Słowacji od 15 listopada do 15 marca. We Włoszech i we Francji zimowe wyposażenie auta jest obowiązkowe w wyznaczonych regionach i gminach.

d4dpu8m

Hotel nie spełnił oczekiwań? Reklamuj go

Po przyjeździe do hotelu okazało się, że nie jest zgodny z ofertą? Zgłoś to od razu obsłudze. Jeżeli hotel nie zapewni prawidłowej usługi, możesz to reklamować. Zadbaj w tym celu o dowody (zrób zdjęcia lub nagraj film). Warto pamiętać, aby reklamację wysłać w formie pisemnej. Jeżeli zarezerwowałeś nocleg na portalu pośredniczącym, to skargę wyślij również tam.

Hotel również możemy reklamować Getty Images
Hotel również możemy reklamować Źródło: Getty Images, fot: JW LTD

Pamiętaj o EKUZ

Przed wyjazdem wyrób Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to dokument unijny potwierdzający twoje prawo do bezpłatnego leczenia. Jeżeli masz już kartę, to sprawdź, czy wciąż jest ważna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wyjazd na narty w Polsce czy za granicą? Ekspertka podaje, gdzie znajdziesz tani wyjazd

d4dpu8m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dpu8m
d4dpu8m