Trwa ładowanie...

GOPR apeluje o rozwagę. "Pytać, pytać i jeszcze raz pytać"

Rok 2022 rozpoczął się dla ratowników GOPR-u wyjątkowo pracowicie. W związku z początkiem ferii zimowych i wzmożonym ruchem turystycznym w górach ratownicy apelują o odpowiednie przygotowanie przed wyjściem w góry. Może to uratować życie.

Share
Turyści często wychodzą na szlaki bez odpowiedniego przygotowania Turyści często wychodzą na szlaki bez odpowiedniego przygotowania Źródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d4dpu8m

Na profilu GOPR Karkonosze pojawił się post, w którym ratownicy, w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi, apelują do turystów o rozwagę i odpowiednie przygotowanie podczas górskich wypraw. Od początku roku karkonoski GOPR udzielił pomocy poszkodowanym już 28 razy.

GOOPR apeluje o rozwagę w górach

"Niestety, wciąż głównym problemem powodującym urazy, jest złe przygotowanie. Wyjątkiem była sytuacja, do której doszło na szlaku czarnym między Marysinem a Rozdrożem pod Kamieńczykiem w Szklarskiej Porębie. 7-letnie dziecko spadło do koryta potoku Kamieńczyk z wysokości około 3 metrów po tym jak pękła jedna z barierek zabezpieczających mostek" - czytamy w udostępnionym poście.

Ratownicy tłumaczą, że w  ostatnim czasie na terenie Karkonoszy oraz innych pasm górskich w Kotlinie Jeleniogórskiej występowały ciężkie warunki. Duże oblodzenie, ograniczona widoczność oraz zawiane szlaki były głównymi czynnikami powodującymi wypadki.

d4dpu8m

Ratownicy przypominają, by przed wyruszeniem w góry pamiętać o:

- Naładowanym telefonie, z wgraną aplikacją RATUNEK oraz numerami alarmowymi 985 oraz 601-100-300

- Dodatkowej odzieży, zapasowym świetle oraz zapasie jedzenia i picia

- Raczkach/rakach, kijach trekkingowych na wypadek ciężkich warunków na szlaku.

- Mapie, najlepiej papierowej, a nie w telefonie

- Poinformowaniu rodziny, znajomych o wyjściu w góry i planowanej trasie.

d4dpu8m

"Pytać, pytać i jeszcze raz pytać w przypadku wątpliwości co do warunków na szlaku, pogody" - apelują ratownicy. Niewiedza i nieodpowiednia przygotowanie do wyjścia w góry może przyczynić się do tragedii.

Bezpieczeństwo poza szlakiem i kursy lawinowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4dpu8m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dpu8m
d4dpu8m