Trwa ładowanie...

Chcą uratować kino Pionier w Szczecinie. To jedno z najstarszych tego typu miejsc na świecie

Szczecin słynie nie tylko z paprykarza i pasztecików. W zachodniopomorskim mieście znajduje się kultowe kino Pionier, które działa nieprzerwanie w tym samym miejscu od 1907 r. Szczeciński magistrat ogłosił właśnie, że przygotuje "ochronny" dokument, którego zadaniem będzie m.in. wskazanie, że pod adresem kina ma znaleźć się obiekt kultury.

Kino Pionier ma już ponad 115 latKino Pionier ma już ponad 115 latŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
djn9kot
djn9kot

W dobie popularnych sieci kinowych, znajdujących się obecnie w wielu galeriach handlowych, niełatwo prowadzić niewielkie kina studyjne. Stale muszą walczyć o przetrwanie z gigantami mogącymi pozwolić sobie na bardziej rozbudowany repertuar czy dodatkowe rabaty przyciągające kinomanów. Tym bardziej zdumiewa, że kino Pionier w Szczecinie działa nieprzerwanie od 1907 r. To miejsce wpisało się na stałe w kulturalną ofertę stolicy Pomorza Zachodniego.

Kino Pionier w Szczecinie

Kino Pionier (wówczas Helios) oficjalnie uruchomiono 26 września 1909 r. w niemieckim mieście Stettin (obecnie polski Szczecin). Istnieją jednak dokumenty wskazujące, że jego historia sięga 1907 r.

Twórcą i pierwszym właścicielem był Otto Blauert, który bardzo szybko sprzedał je Albertowi Pietzke. Od 1999 r. współwłaścicielami są Jerzy Miśkiewicz i Wacław Szewczyk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Jak podróżuje się po Meksyku? "Nie można się znudzić"

Kino wielokrotnie zmieniało nie tylko właścicieli, ale także nazwy. Dawniej określano je np. Weltkinotheather czy Odra. Od 1950 r. nazywa się Pionier.

djn9kot

W 2005 r. wpisano je do księgi rekordów Guinnessa jako najstarsze, nieprzerwanie działające w tym samym miejscu kino na świecie. Jak przekazuje "Kurier Szczeciński", certyfikat dotarł do pana Jerzego Miśkiewicza w nieco nietypowy sposób. Listonosz zostawił dyplom w kopercie na schodach domu. Certyfikat był ponoć tak duży, że nie mógł się zmieścić w skrzynce pocztowej. Na szczęście nie padało, inaczej nagroda dotarłaby do współwłaściciela kina w dość opłakanym stanie.

Kino Pionier należy do sieci Europa Cinemas oraz sieci Kin Studyjnych PAP
Kino Pionier należy do sieci Europa Cinemas oraz sieci Kin StudyjnychŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki

Dziś certyfikat jest już nieważny, bo najstarszym kinem świata okrzyknięto w 2021 r. L’Eden Théâtre w La Ciotat. Nie brak głosów podważających ów werdykt, ponieważ francuskie kino miało przerwy w swojej działalności, rozpoczętej jeszcze pod koniec XIX w.

Choć tytuł został odebrany, nikt nie odbierze Pionierowi jego wyjątkowego klimatu. Szczecińskie kino posiada dwie sale – główną (historyczną) oraz "Kiniarnię" łączącą w sobie salę kinową z kawiarnią. Można zatem rozkoszować się znakomitymi produkcjami filmowymi, sącząc przy tym kawę czy delektując się lampką wina. Popcorn i cola tutaj po prostu nie pasują.

Co dalej ze szczecińskim kinem Pionier?

Szczeciński magistrat przygotowuje obecnie "ochronny" dokument mający zabezpieczyć nieruchomość, w której funkcjonuje kino Pionier. Jego zadaniem będzie m.in. wskazanie, że pod adresem kina ma znaleźć się obiekt kultury.

djn9kot

Urząd Miasta w Szczecinie ma opracować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym budynek kina Pionier nie będzie mógł w przyszłości pełnić innej funkcji niż tej związanej z kulturą – zdecydowała Rada Miasta. Oznacza to, że nie powstanie tam żaden sklep czy restauracja.

Dodatkowo celem uchwalonego planu jest stworzenie warunków planistycznych do ochrony fragmentu XIX-wiecznego układu przestrzennego Śródmieścia. Warto przypomnieć, że kino Pionier - jedno z najstarszych kin na świecie - przygotowywane jest do sprzedaży.

Obecny właściciel z powodów zdrowotnych chce zrezygnować z jego dalszego prowadzenia i przejść na emeryturę.

Gdzie jest kino Pionier?

Kino Pionier znajduje się przy ul. Wojska Polskiego 2 w Szczecinie. Należy do sieci Europa Cinemas oraz sieci Kin Studyjnych. Przed przyjściem do kameralnego obiektu warto sprawdzić aktualny repertuar zamieszczony na stronie internetowej.

djn9kot

Ceny biletów na seanse kształtują się w granicach 17,90 zł – 26 zł i są zależne od dnia tygodnia oraz wieku widza.

Źródło: WP/PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
djn9kot
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djn9kot