Chcą uratować kino Pionier w Szczecinie. To jedno z najstarszych tego typu miejsc na świecie
Szczecin słynie nie tylko z paprykarza i pasztecików. W zachodniopomorskim mieście znajduje się kultowe kino Pionier, które działa nieprzerwanie w tym samym miejscu od 1907 r. Szczeciński magistrat ogłosił właśnie, że przygotuje "ochronny" dokument, którego zadaniem będzie m.in. wskazanie, że pod adresem kina ma znaleźć się obiekt kultury.
23.05.2023 | aktual.: 23.05.2023 14:25
W dobie popularnych sieci kinowych, znajdujących się obecnie w wielu galeriach handlowych, niełatwo prowadzić niewielkie kina studyjne. Stale muszą walczyć o przetrwanie z gigantami mogącymi pozwolić sobie na bardziej rozbudowany repertuar czy dodatkowe rabaty przyciągające kinomanów. Tym bardziej zdumiewa, że kino Pionier w Szczecinie działa nieprzerwanie od 1907 r. To miejsce wpisało się na stałe w kulturalną ofertę stolicy Pomorza Zachodniego.
Kino Pionier w Szczecinie
Kino Pionier (wówczas Helios) oficjalnie uruchomiono 26 września 1909 r. w niemieckim mieście Stettin (obecnie polski Szczecin). Istnieją jednak dokumenty wskazujące, że jego historia sięga 1907 r.
Twórcą i pierwszym właścicielem był Otto Blauert, który bardzo szybko sprzedał je Albertowi Pietzke. Od 1999 r. współwłaścicielami są Jerzy Miśkiewicz i Wacław Szewczyk.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kino wielokrotnie zmieniało nie tylko właścicieli, ale także nazwy. Dawniej określano je np. Weltkinotheather czy Odra. Od 1950 r. nazywa się Pionier.
W 2005 r. wpisano je do księgi rekordów Guinnessa jako najstarsze, nieprzerwanie działające w tym samym miejscu kino na świecie. Jak przekazuje "Kurier Szczeciński", certyfikat dotarł do pana Jerzego Miśkiewicza w nieco nietypowy sposób. Listonosz zostawił dyplom w kopercie na schodach domu. Certyfikat był ponoć tak duży, że nie mógł się zmieścić w skrzynce pocztowej. Na szczęście nie padało, inaczej nagroda dotarłaby do współwłaściciela kina w dość opłakanym stanie.
Dziś certyfikat jest już nieważny, bo najstarszym kinem świata okrzyknięto w 2021 r. L’Eden Théâtre w La Ciotat. Nie brak głosów podważających ów werdykt, ponieważ francuskie kino miało przerwy w swojej działalności, rozpoczętej jeszcze pod koniec XIX w.
Choć tytuł został odebrany, nikt nie odbierze Pionierowi jego wyjątkowego klimatu. Szczecińskie kino posiada dwie sale – główną (historyczną) oraz "Kiniarnię" łączącą w sobie salę kinową z kawiarnią. Można zatem rozkoszować się znakomitymi produkcjami filmowymi, sącząc przy tym kawę czy delektując się lampką wina. Popcorn i cola tutaj po prostu nie pasują.
Co dalej ze szczecińskim kinem Pionier?
Szczeciński magistrat przygotowuje obecnie "ochronny" dokument mający zabezpieczyć nieruchomość, w której funkcjonuje kino Pionier. Jego zadaniem będzie m.in. wskazanie, że pod adresem kina ma znaleźć się obiekt kultury.
Urząd Miasta w Szczecinie ma opracować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym budynek kina Pionier nie będzie mógł w przyszłości pełnić innej funkcji niż tej związanej z kulturą – zdecydowała Rada Miasta. Oznacza to, że nie powstanie tam żaden sklep czy restauracja.
Dodatkowo celem uchwalonego planu jest stworzenie warunków planistycznych do ochrony fragmentu XIX-wiecznego układu przestrzennego Śródmieścia. Warto przypomnieć, że kino Pionier - jedno z najstarszych kin na świecie - przygotowywane jest do sprzedaży.
Obecny właściciel z powodów zdrowotnych chce zrezygnować z jego dalszego prowadzenia i przejść na emeryturę.
Gdzie jest kino Pionier?
Kino Pionier znajduje się przy ul. Wojska Polskiego 2 w Szczecinie. Należy do sieci Europa Cinemas oraz sieci Kin Studyjnych. Przed przyjściem do kameralnego obiektu warto sprawdzić aktualny repertuar zamieszczony na stronie internetowej.
Ceny biletów na seanse kształtują się w granicach 17,90 zł – 26 zł i są zależne od dnia tygodnia oraz wieku widza.
Źródło: WP/PAP