Chcą wytępić populację małp. W planie jest zabicie 450 zwierząt
Cała populacja kotawca sawannowego ma zostać wytępiona z terenu wyspy Sint Maarten będącej terytorium zależnym Holandii. Jak podają media, uśmierconych ma zostać przynajmniej 450 zwierząt.
19.01.2023 | aktual.: 19.01.2023 13:07
Jak podaje belgijski dziennik "Het Laatste Nieuws", rząd już zwrócił się do organizacji pozarządowej "Nature Foundation St Maarten" z wnioskiem o schwytanie i uśmiercenie małp w ciągu najbliższych trzech lat.
– Kiedy gatunek zadomowi się na obszarze, na którym nie jest gatunkiem rodzimym, często nie ma drapieżników, które mogłyby kontrolować jego populację – powiedział w rozmowie z belgijską gazetą Leslie Hickerson, kierownik "Nature Foundation St Maarten". Jak dodał, zarządzanie przyrodą jest niezwykle istotne, aby utrzymać wyspę w zdrowiu dla następnych pokoleń.
Kotawiec sawannowy zniknie z Sint Maarten?
Wytępiona ma zostać populacja kotawca sawannowego, który pochodzi z południowej i wschodniej Afryki. Małpy te dotarły na wyspę około XVII wieku i zostały tam sprowadzone przez europejskich osadników. Są głównie owocożerne, ale zjadają też inne części roślin, owady oraz małe gryzonie. To gatunek liczny, lokalnie traktowany jako szkodnik upraw.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdaniem przeciwników rządowego planu decyzja o uśmierceniu małp jest zbyt radykalna i powinno się rozważyć inne - mniej kontrowersyjne - rozwiązania np. sterylizację zwierząt.
"Kawałek" Holandii na Karaibach
Sint Maarten to liczące 34 km kwadratowych terytorium zależne (autonomiczny kraj) Holandii będące fragmentem wyspy o tej samej nazwie. Zamieszkuje je ok. 35 tys. osób. Językiem urzędowym jest niderlandzki, lecz powszechnie używany jest angielski. Stolica to miasto Philipsburg liczące ok. 1,3 tys. mieszkańców.
Roślinność na terenie Sint Maarten jest w znacznym stopniu wyniszczona, ponieważ większość powierzchni zajmują zabudowa miejska oraz tereny rolnicze. Są tam jedynie niewielkie fragmenty lasów tropikalnych. Wyspę, przez którą przebiega granica lądowa z francuskim terytorium Saint-Martin, otaczają piękne rafy koralowe. Niestety, region nawiedzają cyklony tropikalne - ten z 2019 roku zniszczył wyspę w 95 proc.