Trwa ładowanie...
d1z0484
Miasta

Chcesz zapytać się o drogę na Wawel? W tym kiosku będziesz musiał za to zapłacić

Chyba każdemu zdarzyło się choć raz w życiu podejść do kiosku i zapytać o drogę. Jednak w ocenie niektórych sprzedawców do budek idzie się po to, aby kupić prasę czy papierosy, a nie prosić o udzielenie informacji. Dlatego właścicielka kiosku w pobliżu krakowskiego rynku postanowiła pobierać za nie opłaty.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W jednym z krakowskich kiosków za informację o drogę będziesz musiał zapłacić 5 zł
W jednym z krakowskich kiosków za informację o drogę będziesz musiał zapłacić 5 zł (TVN24 - stopklatki)
d1z0484

Chcesz dowiedzieć się, jak dotrzeć do Rynku czy na Wawel? Nie ma nic za darmo! Za informację zapłacisz 5 zł. W ten sposób właścicielka budki chce odstraszyć zagubionych turystów, którzy ciągle pytali się ją o drogę.

O którym kiosku mowa? Zlokalizowany jest przy skrzyżowaniu ulic Westerplatte i Kopernika, ok. 5 min. drogi od Rynku. I mimo tak bliskiej odległości od serca Krakowa, turyści wciąż mają problem, aby dotrzeć do celu.

– Przepraszam, jak dojść na Wawel? – zapytał reporter TVN24 kobiety. W odpowiedzi usłyszał "nie wiem". Dopiero uiszczenie opłaty odświeżyło pamięć sprzedawczyni, która wskazała drogę.

Kiosk, w którym pobiera się opłatę za udzielenie informacji / TVN24 - stopklatki
Podziel się

Opłata ma zniechęcić turystów

Okazuje się, że pytania o lokalizację atrakcji padały codziennie. W końcu właścicielka kiosku postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i nad "okienkiem" umieściła kartkę z napisem "Informacja turystyczna płatna (5 zł) !". Jak tłumaczy, ma zniechęcić ludzi do zadawania pytań, które powinna udzielać informacja turystyczna.

d1z0484

Okazuje się jednak, że są klienci, którzy płacą za usługę. Cennika nie ma, za każdą lokalizację płacimy równe 5 zł.

– Od tego typu działalności miasto nie pobiera żadnych opłat. Takiego udzielania informacji, nawet odpłatnego, nie trzeba też nigdzie rejestrować. Natomiast oficjalne punkty informacji miejskiej należą do Krakowskiego Biura Festiwalowego – uspokaja Jan Machowski z krakowskiego magistratu.

Tak więc udzielanie informacji w krakowskim kiosku jest zgodne z prawem. Po uiszczeniu opłaty otrzymujemy paragon. Informacja turystyczna figuruje na nim jako "galanteria inna". Czy ekspedientka zasługuje na pochwałę czy krytykę, niech każdy sam oceni.

Zobacz najpiękniejsze zamki w Polsce:

Źródło: TVN24

d1z0484

Podziel się opinią

Share

d1z0484

d1z0484