Chiński Nowy Rok. Najważniejsze święto w Państwie Środka
Nowy Rok jest jednocześnie Świętem Wiosny, najważniejszym w chińskim kalendarzu – rodzinnym, głośnym i radosnym. Jego data jest zmienna, tradycyjnie przypada na koniec stycznia lub początek lutego - w 2022 roku jest to 1 lutego. Obchody trwają 15 dni.
01.02.2022 | aktual.: 01.02.2022 08:21
W chińskiej tradycji każdy rok ma swojego zwierzęcego patrona – jednego spośród dwunastu, które występują w tamtejszym zodiaku. Ten będzie Rokiem Tygrysa, w którym warto otaczać się kolorem niebieskim, zielonym, czerwonym i żółtym. Szczęśliwą liczbą w tym roku będzie 7.
Chiński Nowy Rok - huczne obchody
Przygotowania do hucznego świętowania zaczynają się już miesiąc wcześniej – w ich trakcie m.in oddaje się długi, wygania złe duchy, a drzwi wejściowe domów dekoruje obrazkami noworocznymi nianhua. W tym roku obchody są znacznie ograniczone przez pandemię, a Chińczycy nie mogą podróżować tak jak to zawsze robią w trakcie obchodów.
W wigilię Nowego Roku cała rodzina zabiera się za przygotowywanie posiłków, pośród których najważniejsze miejsce zajmują tradycyjne pierożki jaozi (w Japonii znane jako gyōza). Tego dnia nadziewane są nietypowym farszem, sporządzonym z jajek i krewetek. Wieczorem ulice rozbrzmiewają odgłosami fajerwerków, a na domowych ołtarzykach składane są ofiary. Rodzinną wieczerzę kończą wielogodzinne rozmowy i gry przy stole.
Chiński Nowy Rok - święto rodzinne
W przeciwieństwie do obchodów sylwestrowych na Zachodzie, Chiński Nowy Rok wita się w towarzystwie rodziny. O świcie gospodarz domu zdejmuje znad drzwi obrazki nianhua, ponownie składa ofiary przodkom, po czym całe rodziny wylegają na ulice. Dla wielu Chińczyków, którzy pracują lub uczą się z dala od domu, to jedyna w ciągu 12 miesięcy okazja, by zobaczyć się z bliskimi. Do noworocznych zwyczajów należy również obdarowywanie dzieci pieniędzmi, które wręczane są w czerwonych kopertach.
Obchody Chińskiego Nowego Roku tradycyjnie kończy obchodzone 15. dnia po jego rozpoczęciu Święto Latarni.